Rosja: Ojub Titijew zwolniony warunkowo – Amnesty International

Rosja: Ojub Titijew zwolniony warunkowo

Czeczeński więzień sumienia Ojub Titijew został zwolniony warunkowo z aresztu. Jego zwolnienie nastąpiło kilka dni po zatrzymaniu rosyjskiego dziennikarza Iwana Gołunowa.

W odpowiedzi na informację, że sąd w Szali w rosyjskiej Republice Czeczenii zwolnił warunkowo obrońcę praw człowieka Ojuba Titijewa, który spędził w detencji blisko półtora roku, Marie Struthers, dyrektorka ds. Europy Wschodniej i Azji Centralnej w Amnesty International powiedziała:

Wzywaliśmy do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Ojuba Titijewa od czasu jego uwięzienia. Prawdziwym celem oskarżenia Ojuba w oparciu o fałszywe zarzuty było powstrzymanie go przed wykonywaniem legalnej pracy na rzecz praw człowieka.

“Pomimo licznych dowodów na to, że sprawa przeciw Ojubowi została sfabrykowana, władze czeczeńskie brutalnie nadużyły systemu sprawiedliwości aby skazać niewinnego człowieka. Dzisiaj sąd zdecydował przynajmniej częściowo zmienić rażącą niesprawiedliwość podejmując decyzję o zwolnieniu Ojuba w ciągu dziesięciu dni” – powiedziała Struthers.

“Jeśli jednak sprawiedliwość ma zwyciężyć, wyrok skazujący Ojuba Titijewa powinien zostać uchylony a on sam musi uzyskać dostęp do skutecznych środków naprawczych, łącznie z odszkodowaniem za bezprawne uwięzienie. Nadal wzywamy władze do zapewnienia bezpieczeństwa i swobody działania obrońcom i obrończyniom praw człowieka w Czeczenii i w innych częściach Rosji”.

“Decyzja o zwolnieniu Titijewa została ogłoszona zaledwie kilka dni po zatrzymaniu znanego rosyjskiego dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa pod zarzutem handlu narkotykami. Pojawiły się doniesienia, że dowody przeciwko dziennikarzowi zostały sfabrykowane, zaś on sam był przetrzymywany w odosobnieniu i bity. W tej chwili Gołunow przebywa w areszcie domowym. Wzywamy do natychmiastowego zbadania zarzutów dotyczących sposobu traktowania dziennikarza przez władze” – podkreśliła Marie Struthers.

Tło

Ojub Titijew, szef biura organizacji pozarządowej “Centrum Praw Człowieka Memoriał” w Czeczenii został zatrzymany przez policję jadąc samochodem 9 stycznia 2018 roku. Po zatrzymaniu przetrzymywano go w odosobnieniu prze kilka godzin. Następnie władze czeczeńskie stwierdziły, że w jego samochodzie “odkryto” narkotyki. Titijew zaprzeczył tym oskarżeniom utrzymując, że narkotyki zostały mu podrzucone przez policję.

18 marca 2019 roku sąd w Szali w Czeczenii skazał Titijewa na cztery lata pobytu w kolonii karnej za “posiadanie narkotyków” (czyli z artykułu 228, część 2 rosyjskiego kodeksu karnego). Przed skazaniem spędził rok i dwa miesiące w areszcie.

Amnesty International uznała Ojuba Titijewa za więźnia sumienia uwięzionego jedynie z powodu swojej pracy na rzecz ofiar naruszeń praw człowieka w rosyjskiej Republice Czeczenii.

Zdjęcie w nagłówku, Ojub Titijew, 6 marca 2018, © Yelena Afonina\TASS via Getty Images.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

Powiązany temat

Rosja: Ponad 1300 demonstrantów zatrzymanych po ogłoszeniu poboru wojskowego

27236