Rosja: Platon Lebiediew na wolności. Sprawiedliwości wciąż brak – Amnesty International

Rosja: Platon Lebiediew na wolności. Sprawiedliwości wciąż brak

Rosyjski Sąd Najwyższy wydał dziś decyzję ze skutkiem natychmiastowym o skróceniu wyroku biznesmena Platona Lebiediewa do czasu, który spędził już w więzieniu. Pierwotnie miał wyjść na wolność w maju 2014 roku.
– Platon Lebiediew trafił do więzienia na skutek głęboko wadliwego i umotywowanego politycznie procesu. Decyzja Sądu Najwyższego zwróciła mu wolność 3 miesiące wcześniej, ale nie uchyla wyroku ani nie stanowi zadośćuczynienia za złamane prawa – powiedział John Dalhuisen, Dyrektor Programowy Amnesty International ds. Europy i Azji Centralnej.
Decyzja o uwolnieniu Platona Lebiediewa nastąpiła niedługo po grudniowej amnestii dla jego partnera biznesowego i więźnia sumienia, Michaiła Chodorkowskiego. W tym samym czasie wolność odzyskało szereg innych więźniów sumienia, m.in. członkinie Pussy Riot i kilku demonstrantów z Placu Błotnego. Za kratkami w Rosji wciąż pozostaje jednak wielu innych więźniów sumienia.
– Okazjonalne uwolnienie ludzi więzionych za pokojowe korzystanie z prawa do wolności wypowiedzi nie może być substytutem skutecznego systemu wymiaru sprawiedliwości – powiedział John Dalhuisen.
– Rosyjskie władze muszą natychmiast i bezwarunkowo zwolnić wszystkich więźniów sumienia i uchylić wyroki tych, którzy są już na wolności.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
1629