Rosja: Porażka organizacji pozarządowej w sądzie to niepokojący sygnał dla praw człowieka – Amnesty International

Rosja: Porażka organizacji pozarządowej w sądzie to niepokojący sygnał dla praw człowieka

Nasilają się próby rosyjskich władz stłumienia aktywności na rzecz praw człowieka, ostrzega Amnesty International po dzisiejszej przegranej Stowarzyszenia Memoriał w sądzie w mieście Riazań.

Stowarzyszenie Memoriał zakwestionowało ostrzeżenie ze strony prokuratury, dotyczące niezarejestrowania się jako “zagraniczny agent” zgodnie z prawem, które uznaje aktywność na rzecz praw człowieka jako działalność “polityczną”.

– Porażka Memoriału w sądzie to kolejny znak ostrzegawczy dla rosyjskich organizacji pozarządowych. Pokazuje ona również, jakie skutki będzie miała ustawa o zagranicznych agentach dla obrońców praw człowieka w kraju – powiedział Siergiej Nikitin, Dyrektor moskiewskiego biura Amnesty International.

– Jeśli inne rosyjskie sądy przyjmą podobny punkt widzenia, będzie to początek procesu, który w zasadzie sparaliżuje krajowy ruch na rzecz praw człowieka – perspektywa, do której Kreml zdaje się dążyć.
W lipcu zeszłego roku prezydent Władimir Putin zatwierdził tzw. “prawo o zagranicznych agentach”, które weszło w życie w listopadzie 2012 roku.

Prawo to nakłada na organizacje pozarządowe korzystające z zagranicznych funduszy obowiązek zarejestrowania się jako “organizacje wykonujące funkcje zagranicznego agenta”, jeśli angażuje się w szeroko rozumianą “działalność polityczną”.

Rosyjski rząd powiedział, że ustawa ma na celu zwiększenie przejrzystości i odpowiedzialności w organizacji społeczeństwa obywatelskiego w kraju, mimo że silne regulacje w tym obszarze już istniały.

– Restrykcyjne prawo  jest zakamuflowana próbą rosyjskich władz stłamszenia i zdyskredytowania pracy tych, którzy mają odwagę zabrać głos w kwestiach praw człowieka – powiedział Siergiej Nikitin.

Treści na stronie internetowej Memoriału, które zawierały kilka dokumentów Amnesty International, zostały użyte w sądzie jako dowód na działalność “polityczną” stowarzyszenia.

Ponieważ ustawa została uchwalona, niezależne organizacje społeczeństwa obywatelskiego w Rosji zostały poddane naciskom, były zastraszane i nękane przez władze.

Biura setek organizacji pozarządowych – w tym biuro Amnesty International w Moskwie – były “kontrolowane” przez przedstawicieli prokuratury, organów podatkowych i innych agencji rządowych.

Ustawa jest sprzeczna z obowiązkami Federacji Rosyjskiej wynikającymi z prawa międzynarodowego, w tym z obowiązkiem zapewnienia wolności zrzeszania się.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1708