Rosja: Przemoc skierowana w obrońców praw człowieka i dziennikarzy – Amnesty International

Rosja: Przemoc skierowana w obrońców praw człowieka i dziennikarzy

-Obrońcy praw człowieka oraz dziennikarze są tymi, którzy informują o zaniedbaniach rządów w kwestii ochrony praw ludności i kierują na nie uwagę publiczną. Wskazują również i przypominają o obowiązkach rządów w kontekście międzynarodowych traktatów dotyczących praw człowieka- uważa Amnesty International.
-Obrońcy praw człowieka i dziennikarze zbyt często są w Rosji niepokojeni przez władze i zbyt często padają ofiarami naruszeń praw człowieka-.
W kraju, w którym telewizja i inne media kontrolowane są przez władze jest coraz mniej przestrzeni dla niezależnego dziennikarstwa. Przeprowadzenie niezależnej relacji czy stworzenie reportażu o podobnym charakterze jest utrudniane, a sami dziennikarze są zastraszani i często stawiani przed sadem. Stacja radiowa Echo Moskwy była wielokrotnie wzywana do składania transkrypcji swych programów w biurze prokuratury. Wiązało się to z oskarżeniami o głoszenie poglądów ekstremistycznych.
W ostatnich latach sukcesywnie ograniczana jest w Rosji możliwość wyrażania opinii krytycznych wobec władz.
-W dwa lata po zabójstwie Anny Politowskiej, aktywiści praw człowieka i dziennikarze wciąż są w Rosji zastraszani. Dotyczy to w szczególności regionu Północnego Kaukazu. Dziennikarze i obrońcy praw człowieka padają ofiarami porwań i tortur, ich mienie jest niszczone, grozi się im śmiercią, giną w podejrzanych okolicznościach,- twierdzi Amnesty International.
Anna Politowska została zamordowana 7 października 2006 roku w centrum Moskwy. Dwa lata po zabójstwie, trzy osoby oskarżone o udział w przestępstwie są zatrzymane, jednak morderca znajduje się na wolności. Nie zostało przeprowadzone niezależne śledztwo zmierzające do oskarżenia osób, które zleciły zabójstwo.
-Anna Politowska była jedną z odważnych osób, które niestrudzenie walczyły w imieniu tych, których prawa były łamane. Prawdopodobnie z tego powodu została zamordowana- podaje Amnesty International.
Amnesty International wzywa rosyjskie władze do zapewnienia wszelkich niezbędnych środków by sprawiedliwości stało się zadość. Organizacja apeluje do władz, aby pokazały, iż w Rosji nie ma miejsca na bezkarność dla tych, którzy atakują obrońców praw człowieka i dziennikarzy. Organizacja będzie monitorować sprawę i będzie wzywała do ochrony dziennikarzy i działaczy praw człowieka w Rosji.
Przypadki:
Dokonane w sierpniu 2008 roku i szeroko dyskutowane zabójstwo znajdującego się pod opieką milicyjną Magomeda Jewłojewa, właściciela niezależnego portalu w Inguszetii, musi zostać poddane dokładnemu i niezależnemu śledztwu. Należy ujawnić wszystkie okoliczności śmierci Jewłojewa. Wszyscy odpowiedzialni za tę śmierć muszą zostać oskarżeni oraz osądzeni zgodnie z obowiązującym prawem.
25 lipca 2008 roku, obrońca praw człowieka, Zurab Cekojew, pracujący dla organizacji MASHR (co oznacza -pokój-) w Inguszetii został zabrany ze swego domu w Inguszetii przez uzbrojonych mężczyzn. Podejrzewano, że zabrali go oficerowie służb federalnych. Kilka godzin później znaleziono go rannego na drodze niedaleko stolicy Inguszetii – Magas. Amnesty International wzywa o zidentyfikowanie i osądzenie osób winnych uprowadzenia i pobicia Zaruba Cekojewa.
1 sierpnia 2008 roku podpalono mieszkanie Dmitrija Kraiuchina, działacza praw człowieka z miasta Orel. Podpalacze próbowali również zablokować drzwi do mieszkania. Na szczęście, Dmitrij Krajuchin nie przebywał wówczas w mieszkaniu. Jak dotąd, według informacji posiadanych przez Amnesty International, nie zostało wszczęte śledztwo w tej sprawie, gdyż władze uznały, że śledztwo takie nie musi być rozpoczęte ze względu na niską szkodliwość czynu.
14 sierpnia 2008 roku w Niżnym Nowgorodzie nieznani sprawcy wrzucili cegłę przez okno mieszkania, należącego do Stanisława Dmitriewskiego, działacza praw człowieka. W tym samym czasie drzwi do jego mieszkania zostały pokryte obraźliwymi napisami i groźbami. Śledztwo w tej sprawie zostało rozpoczęte.
Tłumaczył Grzegorz Rychlik

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3416