Rosja: Setki osób zatrzymano po wyborczych protestach – Amnesty International

Rosja: Setki osób zatrzymano po wyborczych protestach

Władze Rosji muszą uwolnić wszystkie osoby zatrzymane przez weekend, które w pokojowy sposób demonstrowały przeciwko fałszerstwom w czasie niedzielnych wyborów parlamentarnych, powiedziała Amnesty International.

Ponad 300 działaczy opozycji oraz przypadkowych osób zostało aresztowanych przez policję w wielu miastach Rosji w związku z protestami przeciwko prawdopodobnym fałszerstwom głosów na partię Jedna Rosja, preferowaną przez kandydata na prezydenta Władimira Putina.

-Te godne potępienia zatrzymania tylko po raz kolejny pokazują, że rząd Rosji nie respektuje praw obywatelskich oraz wolności wypowiedzi oraz zrzeszania się,- powiedziała Nicola Duckworth, Dyrektorka Amnesty International ds. Europy i Azji Centralnej. -Znacząca większość osób aresztowanych od niedzieli chciała tylko w sposób pokojowy wyrazić swoje obawy. Są więźniami sumienia i muszą zostać natychmiast zwolnieni.-W całej Rosji policja szybko postanowiła uprzedzić i rozproszyć potencjalne protesty.

W Moskwie, partie opozycyjne wezwały do demonstracji przeciwko fałszerstwom wyborczym na Placu Czerwonym i na Placu Triumfalnym. Policja w odpowiedzi zatrzymała potencjalnych demonstrantów i gapiów. Liczni znani działacze opozycyjni zostali zatrzymani w domach lub w drodze na demonstracje. Niektórzy z nich otrzymali do 10 dni aresztu. -Nasi pracownicy w Moskwie widzieli jak ludzie demonstrujący w pokojowy sposób byli zabierani z ulicy, bez żadnej prowokacji,- powiedziała Nicola Duckworth.  -Niektórzy nawet nie zdążyli zacząć protestować i byli zatrzymywani z wyprzedzeniem.

-Wśród zatrzymanych polityków opozycyjnych jest Andrej Gorin z Innej Rosji, który był najprawdopodobniej bity i skazany na 10 dni aresztu. Sergiej Udaltsow z Lewego Frontu został aresztowany przez policjantów w cywilu w drodze na demonstracje i został skazany na pięć dni aresztu.

Amnesty International jest również zaniepokojona prześladowaniem niezależnej organizacji monitorującej wybory – Golos. Szefowa Golos , Lilja Szibanowa została zatrzymana na lotnisku w Moskwie, a jej komputer został skonfiskowany przez policję, która utrzymywała, że jego oprogramowanie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Organizacja została ukarana grzywna za złamanie swoich obowiązków polegających na niezależnym monitorowaniu wyborów, a jej strona internetowa została zaatakowana przez hakerów.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Ukraina: Brak zakwaterowania szczególnie zagraża osobom starszym przesiedlonym w wyniku rosyjskiej inwazji – nowy raport Amnesty International

2173