Rosja: Skazano zabójcę Anny Politkowskiej – Amnesty International

Rosja: Skazano zabójcę Anny Politkowskiej

Dzisiejszy wyrok dla zabójcy rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej stanowi postęp, ale prokuratorzy nie mogą spocząć dopóki ci, którzy zamach zaplanowali, nie zostaną osądzeni, powiedziała Amnesty International.

Były oficer policji Dmitry Pavliutchenkov został uznany za winnego i skazany na 11 lat w kolonii karnej o podwyższonym nadzorze.

Procesy pięciu innych wspólników, którzy współpracowali z Pavliutchenkov przy obserwacji i zabójstwie Politkowskiej mają rozpocząć się w marcu przyszłego roku.

– Przyjęliśmy z zadowoleniem dzisiejszy werdykt, ale sprawa ta nie może zostać zamknięta dopóki nie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności osoby, które zleciły zabójstwo. –  mówi John Dalhuisen, Dyrektor Amnesty International ds. Europy i Azji Centralnej.

Dziennikarka i obrończyni praw człowieka, znana ze swoich krytycznych raportów z Czeczenii, Anna Politkowska została zastrzelona w windzie jej budynku 7 października 2006 roku.

– Wzywamy prokuratorów do drążenia prawdy, niezależnie od tego jak bardzo jest to politycznie niewygodne . – dodaje John Dalhuisen.

Prawnicy rodziny Politkowskiej planują złożyć odwołanie, wzywając do podwyższenia wyroku Pavliutchenkov.
Amnesty International wzywa do lepszej ochrony dziennikarzy i obrońców praw człowieka w Rosji oraz do zapewnienia swobody wypowiedzi.

Od śmierci Politkowskiej dziennikarze i obrońcy praw człowieka wciąż doświadczają ataków i gróźb.
Najnowszą inicjatywą rządu w Rosji jest ponowna penalizacja zniesławienia oraz ograniczenie “negatywnych informacji” w mediach. Zmiany mogą doprowadzić do cenzury i ograniczenia prawa dostępu do informacji.

– Rosyjski rząd musi pozbyć się toksycznego nawyku uciszania osób o odmiennych, krytycznych poglądach. – podkreśla John Dalhuisen.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Ukraina: Brak zakwaterowania szczególnie zagraża osobom starszym przesiedlonym w wyniku rosyjskiej inwazji – nowy raport Amnesty International

1949