Rosja: sprawa morderstwa Borysa Niemcowa musi zostać skrupulatnie wyjaśniona – Amnesty International

Rosja: sprawa morderstwa Borysa Niemcowa musi zostać skrupulatnie wyjaśniona

Śledztwo w sprawie zamordowanego Borysa Niemcowa, jednego z najbardziej prominentnych aktywistów politycznych w Rosji, musi być bezstronne, skuteczne i przeprowadzone bez zwłoki.

Niemcowa zastrzelono późnym wieczorem 27 lutego, w samym centrum Moskwy. Morderca uciekł z miejsca zdarzenia i nie został jak dotąd zidentyfikowany.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Vladimir Putin wydał oświadczenie, w którym zapowiedział objęcie śledztwa osobistym nadzorem.

– W atmosferze dławienia wolności słowa i ograniczania swobód obywatelskich, z zimną krwią zamordowano jeden z głosów wolności, które władze od dawna próbowały uciszyć – komentuje Denis Krivosheev, zastępca dyrektora Amnesty International ds. Europy i Azji Środkowej.

– Mamy długą listę nierozwiązanych morderstw i napaści na tle politycznym w Rosji, pomimo że śledztwa te również były objęte “osobistym nadzorem” wysokich urzędników państwowych. Nie możemy dopuścić, by Niemcow został po prostu kolejnym nazwiskiem dopisanym do tej listy.

Borys Niemcow był jednym z najodważniejszych i najbardziej wpływowych aktywistów politycznych w Rosji. W przeszłości był więźniem sumienia, aresztowanym podczas pokojowej demonstracji ulicznej. Ostatnio był zaangażowany w organizację dużych protestów opozycji politycznej w Moskwie.

– Brak szybkiego i efektywnego śledztwa, które postawi morderców Borysa Niemcowa przed sprawiedliwym sądem, będzie symbolicznym aktem oskarżenia wobec rządu rosyjskiego, nierespektującego fundamentalnych praw człowieka – mówi Krivosheev.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

1221