Aleksandra Skoczylenko, rosyjska aktywistka antywojenna, została uznana za winną „świadomego rozpowszechniania fałszywych informacji o rosyjskich siłach zbrojnych” i skazana na siedem lat kolonii karnej za zastąpienie w petersburskim sklepie etykietek z cenami antywojennymi hasłami.
„Ten ewidentnie niesprawiedliwy wyrok jest zwieńczeniem sprawy, w której jedynymi popełnionymi przestępstwami są te, które pozostały bezkarne” – powiedziała Marie Struthers, dyrektorka Amnesty International na Europę Wschodnią i Azję Środkową. „Jedno z nich dotyczy samej Aleksandry Skoczylenko, która została arbitralnie pozbawiona wolności i była przetrzymywana w okrutnych warunkach przez 19 miesięcy, a teraz czeka ją perspektywa siedmiu lat w kolonii karnej. Drugim z tych przestępstw jest rosyjska agresja wobec narodu ukraińskiego, którą Aleksandra starała się zwyczajnie ujawnić. Prześladowania Skoczylenko stały się symbolem okrutnych prześladowań, z jakimi spotykają się Rosjanie otwarcie sprzeciwiający się zbrodniczej wojnie prowadzonej przez ich kraj. Konieczne jest natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie Aleksandry Skoczylenko i wszystkich aktywistów uwięzionych tylko za pokojowe sprzeciwianie się wojnie”.
Tło
Aleksandra Skoczylenko jest autorką piosenek, pisarką i artystką z Sankt Petersburga. Postawiono jej zarzuty z represyjnego artykułu 207.3 rosyjskiego kodeksu karnego za zastąpienie etykietek cenowych antywojennymi wiadomościami o zbrodniach wojennych popełnionych przez rosyjskie wojska w ukraińskim Mariupolu. Jest więźniarką sumienia.
Została umieszczona w areszcie tymczasowym 11 kwietnia 2022 r. i do dziś pozostaje w zamknięciu. Jej stan zdrowia gwałtownie się pogorszył. Cierpi na celiakię, nie miała dostępu do odpowiedniej żywności przepisanej ze względów zdrowotnych i konsekwentnie odmawiano jej wizyt u lekarzy przez co najmniej dwa tygodnie po aresztowaniu. Podczas procesu sędzia prowadzący odmówił jej przerw na jedzenie i wizyty w toalecie.
Od czasu przyjęcia artykułu 207.3 ponad 750 osób stanęło przed sądem w Rosji, a ich liczba stale rośnie. Liczba osób surowo ukaranych za administracyjne „przestępstwo dyskredytowania Sił Zbrojnych” wynosi ponad 8 000.
Wezwij władze Rosji do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Aleksandry Skoczylenko, podpisz petycję!