Rosja/Ukraina: reżyser Oleg Seńcow i inni ukraińscy więźniowie są na wolności – Amnesty International

Rosja/Ukraina: reżyser Oleg Seńcow i inni ukraińscy więźniowie są na wolności

W reakcji na informację, że ukraiński reżyser Oleg Seńcow 12 innych więźniów zostało zwolnionych w ramach wymiany więźniów pomiędzy Rosją a Ukrainą, Marie Struthers, dyrektorka ds. Europy Wschodniej i Azji Centralnej w Amnesty International powiedziała:

Oleg Seńcow i wielu innych uwięzionych w wyniku rosyjskiej okupacji i nielegalnej aneksji Krymu są ofiarami politycznie motywowanych oskarżeń i nigdy nie powinni zostać uwięzieni. I choć ich uwolnienie jest ogromną ulgą, parodią jest fakt, że są używani jako karta przetargowa w politycznych rozgrywkach.

– Konflikt we wschodniej Ukrainie rozpoczął nowy tragiczny rozdział dla praw człowieka w tym kraju i poza nim. W wyniku aresztu, nielegalnego transferu do Rosji i głęboko nieuczciwego procesu przed sądem wojskowym, Oleg Seńcow spędził ponad sześć lat w niewoli.

– Władze Rosji szyderczo odmawiały uznania jego ukraińskiego obywatelstwa i przetransportowały go trzy tysiące kilometrów od ojczystego Krymu do kolonii karnej Łabytnangi na dalekiej północy Rosji

– Nikt nie powinien zostać skazany i uwięziony z powodów politycznych. Domagamy się sprawiedliwości dla wszystkich pozostałych więźniów poddanych politycznie motywowanym procesom. Wszyscy ci, którzy zostali uwięzieni jedynie za korzystanie z praw człowieka, powinni zostać natychmiast i bezwarunkowo uwolnieni.

Tło

7 września 2019 r. Rosja i Ukraina sfinalizowały wymianę 66 więźniów przetrzymywanych w obu krajach. Wśród nich było 24 ukraińskich marynarzy pojmanych u wybrzeży Krymu w zeszłym roku i ukraiński reżyser filmowy Oleg Seńcow. W 2015 roku Seńcowa skazano na 20 lat kolonii karnej po tym, gdy uznano go winnym zarzutu „terroryzmu” w nieuczciwym procesie, któremu został poddany za sprzeciw wobec okupacji Krymu przez Rosję.

Zdjęcie w nagłówku: Akcja dla Olega Seńcowa w Berlinie, luty 2016. ©Amnesty International / photo: Henning Schacht
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

32629