Rosja: Ustawa o “niepożądanych organizacjach” zaciska pętlę na szyi krytyków władz – Amnesty International

Rosja: Ustawa o “niepożądanych organizacjach” zaciska pętlę na szyi krytyków władz

Projekt ustawy zakazującej działalności "niepożądanych organizacji zagranicznych" to kolejny niepokojący krok władz w kierunku ograniczenia przestrzeni publicznej dla krytyki, stwierdza Amnesty International, po tym jak Duma zatwierdziła dokument w pierwszym czytaniu.

Ustawa przejdzie przez dwa kolejne czytania zanim zostanie przekazana prezydentowi Putinowi do podpisu, co może stanowić jedynie formalność.

– Ta ustawa to kolejny znak, że rosyjskie władze szybko tłumią podstawowe wolności i pracę niezależnych grup społeczeństwa obywatelskiego w kraju – powiedział Siergiej Nikitin, dyrektor biura Amnesty International w Moskwie.

– Widzieliśmy wiele razy, jak idee, które zagrażają podstawowym wolnościom trafiają, do Dumy i przeistaczają się w drakońskie prawa, które niszczą przestrzeń dla krytyki i niezależnego społeczeństwa obywatelskiego. Niestety, w Rosji te wolności nie mogą być już czymś pewnym.

Ustawa wprowadzi niejasne pojęcie “organizacji międzynarodowej, która stanowi zagrożenie dla zdolności obronnej i bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, lub zdrowia publicznego”.

Projekt ustawy ma służyć do obrony “fundamentów porządku konstytucyjnego, moralności, praw i legalnego interesu innych osób”.
– Znając historię działań rosyjskich władz, możemy się spodziewać, że ta ustawa zostanie przyjęta i użyta do stłumienia międzynarodowego społeczeństwa obywatelskiego oraz podważenia niezależności i swobody działań narodowych organizacji praw człowieka pracujących w Rosji – powiedział Siergiej Nikitin.

Prawo to da Prokuraturze Generalnej władzę decydowania, które organizacje są “niepożądane” i skutecznego kryminalizowania ich działalności. Sposób, w jaki ustawa jest sformułowana, pozostawia dużo miejsca dla jej arbitralnego stosowania.

Sankcje zawarte w ustawie definiują otwarcie biura przez takie organizacje jako nielegalne. Rosyjscy obywatele pracujący dla tych organizacji ryzykują ogromnymi grzywnami i pozbawieniem wolności nawet do 8 lat. Władze mogą odmówić zagranicznym pracownikom wjazdu do kraju.

– Prawo nie wyróżnia organizacji pozarządowych, międzyrządowych czy handlowych. Ale obawiam się, że będzie ono stosowane arbitralnie do dowolnej organizacji i zmusi je do zamknięcia działalności – powiedział Siergiej Nikitin.

Nowe prawo to kolejna po tzw. ustawie o “zagranicznych agentach” drakońska regulacja.  Implementacja przepisów przez władze zmusiła wiele organizacji pozarządowych do ograniczenia działalności lub całkowitego zamknięcia biur w Rosji.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: Brak zakwaterowania szczególnie zagraża osobom starszym przesiedlonym w wyniku rosyjskiej inwazji – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

1244