Rosja: Władze blokują rosyjskojęzyczną stronę Amnesty International – Amnesty International

Rosja: Władze blokują rosyjskojęzyczną stronę Amnesty International

Po inwazji na Ukrainę Kreml rozpoczął też atak na wolność słowa. W jego ramach władze rosyjskie zablokowały dostęp do rosyjskojęzycznej strony internetowej Amnesty International.

Po inwazji na Ukrainę Kreml rozpoczął też atak na wolność słowa. W jego ramach władze rosyjskie zablokowały dostęp do rosyjskojęzycznej strony internetowej Amnesty International. W odpowiedzi Marie Struthers, Dyrektorka Amnesty International na Europę Wschodnią i Azję Środkową, powiedziała:

“Ludzie w Rosji mają prawo do poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji i idei wszelkiego rodzaju i ze wszystkich dostępnych źródeł. Blokując rosyjskojęzyczną stronę Amnesty, a także strony wielu innych organizacji praw człowieka, niezależnych mediów i platform mediów społecznościowych, Kreml pokazuje, że nie jest w stanie znieść prawdy o horrorze, jaki Rosja rozpętała w Ukrainie”.

“To tylko najnowsza próba władz rosyjskich, by stłumić informacje o możliwych zbrodniach wojennych popełnianych przez ich wojska w Ukrainie i ukryć je przed użytkownikami Internetu w całym kraju. Wzywamy Rosję do natychmiastowego odblokowania rosyjskojęzycznej strony Amnesty i umożliwienia ludziom swobodnego decydowania, do jakich źródeł informacji chcą sięgać”.

Kreml pokazuje, że nie jest w stanie znieść prawdy o horrorze, jaki Rosja rozpętała w Ukrainie

Marie Struthers

Tło/kontekst

11 marca okazało się, że rosyjski regulator medialny Roskomnadzor zablokował dostęp do rosyjskojęzycznej strony internetowej Amnesty International (eurasia.amnesty.org), a także do stron internetowych Ruchu Obrony Praw Człowieka Gołos (niezależnej organizacji nadzorującej wybory) oraz dwóch niezależnych mediów – Kolty i Ważnyje Istorii (Ważne Historie). W zeszłym tygodniu ten ostatni portal został uznany za “organizację niepożądaną”, co spowodowało kryminalizację jego działalności i zakaz działalności w Rosji. Blokada wszystkich tych stron została wprowadzona na wniosek Prokuratora Generalnego.

W ciągu ostatnich trzech tygodni władze rosyjskie rozpętały bezprecedensową ogólnokrajową rozprawę z niezależnym dziennikarstwem, protestami antywojennymi i wszelkimi głosami sprzeciwiającymi się inwazji Rosji na Ukrainę, m.in. skutecznie zakazując używania takich terminów jak “wojna” i “inwazja” oraz uznając za przestępstwo niezależne raportowanie o wojnie w Ukrainie.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

145877