Rosja: Zatrzymać polowania na działaczy praw człowieka – Amnesty International

Rosja: Zatrzymać polowania na działaczy praw człowieka

Organizacja stanowczo potępia zabójstwo Zaremy Sadułajewej i jej męża, Alika (Umara) Dżabraiłowa, których ciała znaleziono 11 sierpnia w bagażniku samochodu w stolicy Czeczenii, Groznym. Obydwoje zostali zastrzeleni. Zarema Sadułajewa była przewodniczącą rosyjskiej organizacji charytatywnej Uratujmy Pokolenie, pomagającej dzieciom, które ucierpiały podczas wojny w Czeczenii i ściśle współpracującej z Funduszem NZ Pomocy Dzieciom, UNICEF-em.

-Ostatnie zabójstwa, zaledwie cztery tygodnie po zamordowaniu wiodącej czeczeńskiej obrończyni praw człowieka Natalii Estemirowej, brutalnie przypominają o atmosferze bezkarności panującej obecnie w Czeczenii- – oświadczyła Amnesty International.

-Społeczność międzynarodowa musi zdać sobie sprawę z tego, że władze Federacji Rosyjskiej i Republiki Czeczeńskiej w sposób systematyczny i ciągły uchylają się od przeprowadzania rzetelnych śledztw w sprawie zabójstw obrońców praw człowieka lub innych przypadków łamania praw człowieka, które miały miejsce w przeszłości. Jest to wyraźną wskazówką, że władze co najmniej przyzwalają na te zbrodnie-.

-Biorąc pod uwagę to, że w ciągu ostatnich lat władze wykazały całkowitą niezdolność do ukarania sprawców zabójstw i porwań obrońców praw człowieka, prawników i dziennikarzy pracujących w Północnym Kaukazie, obietnice rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa i prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa, że sprawcy morderstw zostaną znalezieni, są niewiele warte-.

-Publiczny nadzór w Czeczenii stopniowo przestaje istnieć. Najpierw z regionu wydalono międzynarodowe organizacje i dziennikarzy, teraz eliminuje się lokalne społeczeństwo obywatelskie. Może to jedynie prowadzić do pogłębienia panoszącej się w regionie bezkarności, która już od wielu lat destabilizuje Północny Kaukaz-.

Zarema Sadułajewa była odważną działaczką praw człowieka, dręczoną przez władze z powodu swojej pracy. Cztery lata temu opowiedziała delegatom Amnesty International odwiedzającym Północny Kaukaz o tym, jak lokalne władze przeszukiwały siedzibę jej organizacji i skonfiskowały jej komputer. Słowa, które Zarema Sadułajewa powiedziała wtedy przedstawicielom Amnesty International, nie straciły nic na aktualności:

-Łamanie praw człowieka w Czeczenii nie słabnie – cały czas dochodzi do porwań, wymuszonych zaginięć, pobić lub zabójstw. Skargi krewnych są lekceważone przez władze. Wszystko to dzieje się w atmosferze całkowitej blokady informacyjnej. Dziennikarzy i niezależnych obserwatorów nie wpuszcza się na terytorium republiki-.

Morderstwo Zaremy Sadułajewej i jej męża powinno uzmysłowić społeczności międzynarodowej ciągłe niebezpieczeństwo,  w jakim pracują obrońcy praw człowieka w Federacji Rosyjskiej. Jest to kolejna w tym roku zbrodnia, po zabójstwach Natalii Estemirowej i prawnika Stanisława Markelowa, zaprzyjaźnionych z zamordowaną w 2006 roku dziennikarką Anną Politkowską, oraz dziennikarki Anastazji Baburowej.  

tłum. O. Szkudłapska

-W tych okolicznościach niezmiernie ważne jest to, aby władze przeprowadziły pełne dochodzenie w sprawie tych zbrodni, nie wahając się przed sprawdzeniem potencjalnego zaangażowania przedstawicieli rządu w zabójstwa swoich krytyków- – oświadczyła Amnesty International.

-Społeczność międzynarodowa musi podjąć konkretne i zjednoczone działania, aby wywrzeć presję na rosyjskich władzach w celu zakończenia bezkarności-.

Amnesty International wzywa do zakończenia bezkarności za zabójstwa obrońców praw człowieka, dziennikarzy i prawników w Rosji.

Tło
W kwietniu tego roku rosyjskie władze ogłosiły zakończenie Operacji Antyterrorystycznej w Czeczenii. Jednakże w Północnym Kaukazie w ciągu ostatnich miesięcy doszło do serii głośnych zabójstw wśród oznak, że sytuacja w regionie staje się coraz bardziej napięta.

W opublikowanym w tym miesiącu raporcie -Rządy bez prawa: Łamanie praw człowieka w Północnym Kaukazie-, Amnesty International wzywa do egzekwowania pełnej odpowiedzialności za łamanie praw człowieka. Jest to jedyny sposób na wprowadzenie realnej stabilności i powrót do pokoju społecznego w Czeczenii i Północnym Kaukazie.

tłum. O. Szkudłapska

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3001