Rosnący poziom homofobii w Afryce na terenach subsaharyjskich staje się niebezpieczny i musi zostać powstrzymany – Amnesty International

Rosnący poziom homofobii w Afryce na terenach subsaharyjskich staje się niebezpieczny i musi zostać powstrzymany

Homofobiczne ataki i prześladowania w całej Afryce są coraz bardziej widoczne, a homofobia osiąga coraz bardziej niebezpieczny poziom. Amnesty International dokumentuje sytuację w wydanym przez siebie kompleksowym raporcie na temat dyskryminacji wobec lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transseksualnych i interseksualnych w Afryce.

Kochać się to zbrodnia: kryminalizacja związków jednopłciowych w Afryce to najnowszy raport organizacji. Wygląda na to, że “akty homoseksualne” są coraz częściej karane w całej Afryce, a wiele rządów stara się nakładać drakońskie kary lub poszerzać zakres istniejących przepisów, w tym poprzez wprowadzenie kary śmierci.

– Takie ataki – często śmiertelne – muszą się skończyć. Nikt nie powinien być bity, a tym bardziej nikt nie powinien być zabijany, ze względu na to, kogo kocha lub z kim jest w związku – powiedziała Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska. – W zbyt wielu przypadkach ataki na jednostki i grupy podsycane są przez czołowych polityków i przywódców religijnych, którzy powinni wykorzystywać swoją pozycję do zwalczania dyskryminacji i promowania równości.

Homoseksualizm, często określany jako “nienaturalny akt cielesny” lub “działanie przeciwko porządkowi natury”, stanowi obecnie przestępstwo w 38 krajach afrykańskich.

W ciągu ostatnich pięciu lat Południowy Sudan i Burundi wprowadziły nowe przepisy, kryminalizując homoseksualizm. Uganda, Liberia i Nigeria opracowują obecnie projekty ustaw mające na celu zwiększenie istniejących kar.

Raport Amnesty International podsumowuje aktualny stan przepisów prawnych na całym kontynencie afrykańskim i jak przepisy te mogą negatywnie wpłynąć na mieszkańców Afryki o odmiennej orientacji seksualnej. Osoby ankietowane przez Amnesty International mówiły o swojej codziennej walce z dyskryminacją oraz o zagrożeniach, jakie na nich czyhają. Raport opisuje konkretne przypadki z Ugandy, Kenii, RPA i Kamerunu.

W Kamerunie za bycie gejem lub lesbijką ludzie są regularnie aresztowani przez władze – na podstawie ich wyglądu lub przypuszczenia, a nie na podstawie dowodów. Niektóre osoby oskarżone o kontakty seksualne z osobą tej samej płci zostały zatrzymane na trzy lata – bez procesu czy zarzutów.

Byli więźniowie z Kamerunu opowiedzieli Amnesty International o pobiciach w areszcie i poddawaniu inwazyjnym procedurom, takim jak przymusowe badania odbytu.

Nawet w krajach, gdzie przepisy karne nie są egzekwowane, ich istnienie stwarza możliwości nadużyć, w tym szantażu i zastraszania przez policję i członków społeczeństwa.

W Kenii rozmówcy opowiedzieli Amnesty International, że policja w celu wyłudzenia łapówek często grozi im zgodnymi z prawem aresztowaniami za przestępstwa związane z kontaktami homoseksualnymi. Szantażyści wykorzystują również istnienie tych praw do wyłudzania pieniędzy lub towarów w zamian za powstrzymanie się od ujawnienia prawdziwych czy choćby sfabrykowanych informacji prywatnych mediom, społeczeństwu lub policji.

– Samo istnienie prawa kryminalizującego stosunki homoseksualne – niezależnie czy są one egzekwowane czy też nie – wysyła niebezpieczny komunikat, że lesbijki, geje, biseksualiści i transseksualiści są przestępcami i nie mają żadnych praw – powiedziała Draginja Nadaždin. – Te toksyczne prawa muszą zostać uchylone dla wszystkich Afrykanów, a prawa człowieka uwzględniane.

Polityczny i religijny sprzeciw wobec praw osób o odmiennej orientacji seksualnej staje się coraz bardziej widoczny i głośny. W niektórych krajach afrykańskich przywódcy polityczni zasłaniają się orientacją seksualną grup czy osób, aby odciągnąć uwagę od całkowitego nieprzestrzegania przez nich praw człowieka, często nieokiełznanej, szalonej dyskryminacji i przemocy wobec kobiet, korupcji oraz braku wolności mediów.

Bardzo nagłośniony ostatnio w Ugandzie projekt ustawy przeciwko homoseksualizmowi nadal zagraża społeczności o odmiennej orientacji seksualnej. Od 2009 roku był on wielokrotnie dyskutowany w Parlamencie, a pokrywało się to często z okresami powszechnego niepokoju w związku z rosnącymi cenami paliw i żywności. Projekt miałby wprowadzić karę śmierci za “kwalifikowaną” formę homoseksualizmu i karanie każdego, kto nie zgłosi naruszenia przepisów ustawy.

Narodowi i religijni przywódców w Afryce często przedstawiają homoseksualizm jako import z zachodu, obcy kulturze afrykańskiej. Jednak większość z afrykańskich przepisów prawa kryminalizujących samą aktywność seksualną są bezpośrednim dziedzictwem kolonializmu. Ponadto w niektórych krajach zachodnich, takich jak USA, działa religijna prawica, która aktywnie finansuje i wspiera homofoniczne akty w Afryce.

W wielu przypadkach doniesienia mediów również popularyzują wrogość wobec osób, które nie spełniają heteroseksualnych norm. Często prowadzi to do zagrożeń. Davida Kato, fotograf i działacz na rzecz osób o odmiennej orientacji seksualnej, zaledwie miesiąc po tym jak w 2010 roku jego wizerunek został pokazany na pierwszej stronie magazynu “Rolling Stone” w Ugandzie obok nagłówka Powiesić ich, został zabity w swoim domu.

W Republice Południowej Afryki Amnesty International udokumentowała niezwykle wysoką liczbę gwałtów i morderstw w społeczności o odmiennej orientacji seksualnej, choć same zachowania seksualne nie są tam karane, a kraj szczyci się jedną z najbardziej postępowych konstytucji na świecie, promującą m.in. prawa osób o odmiennej orientacji seksualnej.

Od czerwca do listopada 2012 roku co najmniej siedem osób, w tym pięć lesbijek, zostało zamordowanych, co wydaje się być ukierunkowaniem przemocy na ich orientację seksualną lub tożsamość płciową.

– Nadszedł czas, by państwa afrykańskie przestały demonizować ludzi z powodu ich orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Prawa człowieka to godność i równość wszystkich ludzi- powiedziała Draginja Nadaždin. – Podczas gdy chór ludzi ubiegających się o swoje prawa rośnie w siłę, państwa afrykańskie muszą przyznać, że homofobia jest zagrożeniem praw człowieka, i uznać, że prawa osób o odmiennej orientacji seksualnej są integralną częścią walki o prawa człowieka. Ich obowiązkiem jest ochrona, a nie prześladowania.

Tł. Alicja Stachura

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Kara za wsparcie osoby w potrzebie. Uwagi prawne do sprawy Justyny Wydrzyńskiej

Powiązany temat

Dlaczego musimy być #jakJustyna i wspierać się w aborcjach

Powiązany temat

“To decydujący moment w historii prawa do aborcji na świecie” – ostrzega Amnesty

1804