Rosyjscy biznesmeni więźniami sumienia Amnesty International – Amnesty International

Rosyjscy biznesmeni więźniami sumienia Amnesty International

Amnesty International ogłosiła rosyjskich biznesmenów Michaiła Chodorkowskiego i Platona Lebiediewa więźniami sumienia po tym, jak moskiewski sąd utrzymał w mocy wyrok skazujący ich za pranie pieniędzy.

Moskiewski Sąd Miejski zmniejszył karę więzienia dla obu biznesmenów z 13,5 do 12 lat, nie ustosunkował się jednak do żadnego z poważnych nadużyć proceduralnych, które szkodziły postępowaniu karnemu od początku śledztwa.

– Jakkolwiek słuszny bądź nie był pierwszy wzrok skazujący Michaiła Chodorkowskiego i Platona Lebiediewa, nie można mieć żadnych wątpliwości co do tego, że ich drugi proces był pełen wad i miał podłoże polityczne – powiedziała Nicola Duckworth, Dyrektorka Programowa Amnesty International ds. Europy i Azji Centralnej.

– Przez kilka lat ci dwaj mężczyźni byli zakładnikami machiny sądownictwa, która kieruje się względami politycznymi, a nie prawnymi. Dzisiejszy wyrok jednoznacznie potwierdza, że rosyjskie sądy niższej instancji są niezdolne lub niechętne wymierzać sprawiedliwość w sądzonych sprawach.

– Sąd Najwyższy jest ostatnią możliwą nadzieją na sprawiedliwość. Wyrok skazujący Michaiła Chodorkowskiego i Platona Lebiediewa musi zostać uchylony, a oni obaj zwolnieni po zakończeniu obecnie odbywanych kar.

W następstwie wyroku skazującego obu mężczyzn z dnia 27 grudnia 2010 roku, Amnesty International wyraziła poważne zaniepokojenie kontekstem politycznym oskarżeń, prześladowaniami adwokatów i świadków obrony oraz nadużyciami proceduralnymi, w tym pominięciem w procesie dowodów mogących oczyścić z zarzutów oskarżonych, jak również odmawianiem obronie prawa do przesłuchiwania świadków oraz zadawania pytań świadkom strony przeciwnej.

Amnesty International uważa, że wyrok skazujący Michaiła Chodorkowskiego i Platona Lebiediewa był bezpodstawny i wezwała o jego uchylenie w postępowaniu apelacyjnym.

– Nieustosunkowanie się przez sąd odwoławczy do podstawowych naruszeń drugiego procesu oraz fakt, że Michaił Chodorkowski i Platon Lebiediew odsiedzieli już 8 lat w więzieniu, skazani na podstawie bardzo zbliżonych zarzutów, prowadzi do wniosku, że drugi wyrok skazujący był pożądany ze względów politycznych oraz ma podłoże personalnie,- powiedziała Nicola Duckwoth.

– Michaił Chodorkowski i Platon Lebiediew muszą zostać zwolnieni po zakończeniu obecnie odbywanych kar, odpowiednio 25 października i 2 lipca.

Tłumaczył Paweł Raczek

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

Powiązany temat

Rosja: Ponad 1300 demonstrantów zatrzymanych po ogłoszeniu poboru wojskowego

2339