Ukraina: Rosyjscy żołnierze sfilmowani podczas brutalnej napaści na ukraińskiego jeńca wojennego muszą stanąć przed sądem – Amnesty International

Ukraina: Rosyjscy żołnierze sfilmowani podczas brutalnej napaści na ukraińskiego jeńca wojennego muszą stanąć przed sądem

W odpowiedzi na nagranie, pokazujące rosyjskich żołnierzy prawdopodobnie kastrujących ukraińskiego jeńca wojennego, który jest zakneblowany i ma związane za plecami ręce, Marie Struthers, dyrektorka Amnesty International na Europę Wschodnią i Azję Środkową, powiedziała:

„Ta przerażająca napaść jest kolejnym przykładem całkowitego braku poszanowania dla ludzkiego życia i godności na Ukrainie, jakiego dopuszczają się siły rosyjskie. Wszystkie osoby podejrzewane o popełnienie przestępstw muszą być ścigane i, jeśli istnieją wystarczające dopuszczalne dowody, sądzone w uczciwych procesach przed zwykłymi sądami cywilnymi, bez uciekania się do kary śmierci”.

“Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Amnesty International dokumentuje czyny będące zbrodniami w świetle prawa międzynarodowego, takie jak doraźne egzekucje osób schwytanych przez wspierane przez Rosję siły separatystyczne na wschodzie Ukrainy oraz pozasądowe egzekucje ukraińskich cywilów dokonywane przez siły rosyjskie”.

„Prawo międzynarodowe jest jasne: jeńcy wojenni nie mogą być poddawani torturom ani żadnym innym formom złego traktowania i powinni mieć natychmiastowy dostęp do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Odpowiednie władze muszą w pełni przestrzegać praw jeńców wojennych zgodnie z Konwencjami Genewskimi”.

Tło

Według doniesień medialnych, szokujące nagranie zostało początkowo umieszczone na prorosyjskiej stronie Telegram, a następnie udostępnione na szerszą skalę w mediach społecznościowych. Na opublikowanym wideo mężczyzna w rosyjskim mundurze i czarnym kapeluszu przy pomocy jakiegoś rodzaju ostrza najprawdopodobniej kastruje mężczyznę w ukraińskim mundurze, który jest unieruchomiony z rękami związanymi za plecami.

Prowadzona przez Amnesty International dokumentacja zbrodni prawa międzynarodowego, w tym zbrodni wojennych popełnionych podczas wojny na Ukrainie, jest dostępna tutaj.


Zdjęcie w nagłówku: SERGEY BOBOK/AFP via Getty Images
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

170680