Rosja/Ukraina: Rosyjskie ataki na Kijów i inne miasta na terytorium Ukrainy stanowią wyraźny przejaw eskalacji agresji i naruszenia praw człowieka

W reakcji na doniesienia o rosyjskich masowych atakach na Kijów i kilka innych ukraińskich miast, Agnès Callamard, Sekretarzyni Generalna Amnesty International, powiedziała:

Kolejne przerażające wiadomości napływają z Ukrainy. Rosja prowadzi szereg zbrojnych działań i ataków, celując w dzielnice mieszkalne, centra miast i infrastrukturę cywilną. Krater w ziemi, który powstał po uderzeniu rosyjskiej rakiety w miejsce dawnego placu zabaw dla dzieci w centrum Kijowa, to makabryczny symbol całkowitego braku szacunku dla ludzkiego życia. To charakterystyczna cecha rosyjskiej inwazji.

„Głównym celem tych ataków jest sianie przerażenia wśród całej ludności cywilnej. Rosja musi natychmiast przerwać tę napaść. Wszyscy odpowiedzialni za agresję i zbrodnie wojenne, w tym dowódcy i przywódcy cywilni, tacy jak ministrowie czy głowy państw, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej za swoje działania”.

Kontekst

We wczesnych godzinach i rano 10 października siły rosyjskie przeprowadziły zmasowane uderzenia rakietowe na Kijów i kilka innych ukraińskich miast, w tym między innymi Dniepr, Zaporoże i Żytomierz. Według ukraińskich sił zbrojnych około 40 rakiet wystrzelonych przez siły rosyjskie trafiło w cele w Ukrainie.

Głównym celem ataków są obiekty infrastruktury krytycznej, takie jak elektrownie i podstacje energetyczne w ośmiu regionach Ukrainy i w Kijowie. Prowadzi to do częstych niedoborów energii elektrycznej w całym kraju i opóźnień wielu pociągów. Według ukraińskiej policji narodowej 29 spośród 117 budynków uszkodzonych w całym kraju to obiekty infrastruktury krytycznej, cztery to budynki wielopiętrowe, a 35 to prywatne domy mieszkalne.

Chociaż Kijów był jednym z pierwszych celów na początku rosyjskiej inwazji, to po raz pierwszy uderzono w jego historyczne centrum. Atakami objęto cztery dzielnice Kijowa. Zniszczono m.in. jeden z budynków Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Szewczenki, most dla pieszych i plac zabaw w Parku Szewczenki.

Według Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych w wyniku ataków w całym kraju zginęło 11 osób (pięć w Kijowie), a 89 zostało rannych.

Prezydent Rosji, Władimir Putin, z zadowoleniem przyjął informacje o atakach, twierdząc, że ich celem są „obiekty energetyczne, administracja wojskowa i infrastruktura komunikacyjna Ukrainy”. Podczas swojego wystąpienia w telewizji publicznej stwierdził, że jest to odpowiedź Rosji na niedawny wybuch na moście kerczeńskim strategicznie łączącym Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim.

Ataki bombowe przypuszczone przez Rosję spotkały się ze zdecydowanym potępieniem zarówno przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, jak i Sekretarza Generalnego ONZ w publicznych oświadczeniach.

Odpowiedzialność za zbrodnie wojenne

Amnesty International od początku konfliktu dokumentuje rosyjskie zbrodnie wojenne i inne naruszenia międzynarodowych praw człowieka i prawa humanitarnego popełnione podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wszystkie opublikowane do tej pory materiały Amnesty International – aktualne informacje, raporty, briefingi i wyniki badań – można znaleźć na stronie internetowej Amnesty International.

Amnesty International wielokrotnie wzywała do pociągnięcia do odpowiedzialności członków rosyjskich sił i urzędników odpowiedzialnych za agresję i naruszenia. Z zadowoleniem przyjęła także trwające w Ukrainie śledztwo Międzynarodowego Trybunału Karnego. Pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności będzie wymagało wspólnej pracy ONZ i jej organów, a także działań na poziomie krajowym podejmowanych w oparciu o zasadę jurysdykcji uniwersalnej (zgodnie z którą każde państwo ma prawo ścigać zbrodniarzy wojennych w oparciu o własne przepisy prawa karnego).

Informacja prasowa dostępna pod poniższym adresem:
Press Service
Amnesty International
email: [email protected]
tel.: +44 (0) 20 7413 5566


Zdjęcie w nagłówku: AFP via Getty Images