Rozpoczęło się odliczanie do Światowego Dnia Godności – Amnesty International

Rozpoczęło się odliczanie do Światowego Dnia Godności

17 października 2012 roku będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Godności, który jest inicjatywą światowego ruchu Global Dignity. W Polsce po raz pierwszy ideę tę wesprze Amnesty International. Dzięki temu w akcji udział weźmie ponad 100 polskich szkół, w których prowadzone będą Lekcje Godności.

W tym roku Dignity Day odbędzie się po raz szósty w ponad 50 krajach na całym świecie, w Polsce zaś po raz czwarty. Tradycyjnie dzień ten obchodzony jest w trzecią środę października, która w tym roku przypada na 17 października. Organizatorzy chcą w ten sposób propagować podstawowe zasady godności wśród młodych ludzi. Tak jak w poprzednich latach ideę wspierać będą również znani sportowcy, dziennikarze i aktorzy.

Do tej pory odbyły się trzy edycje prowadzone w ponad 20 szkołach w Łodzi, Warszawie oraz Krakowie. Ideę tę wspierali poprzez uczestnictwo w moderowaniu dyskusji z uczniami m.in.: Ewa Drzyzga, Artur Partyka, Stefan Friedmann, Tomasz Lis, Jolanta Kwaśniewska, a także wiele innych osobistości. Dzięki wsparciu Amnesty International w tym roku, czwarta edycja prowadzona będzie znacznie szerzej i odbędzie się już w ponad 100 polskich szkołach.

Głównym założeniem akcji jest uwrażliwienie całego społeczeństwa, zwłaszcza młodych ludzi, na zagadnienia związane z poszanowaniem godności ludzkiej. W tym celu, jak co roku w polskich szkołach z młodzieżą spotkają się znani sportowcy, dziennikarze, aktorzy oraz facylitatorzy Amnesty International, którzy będą rozmawiać o istocie i znaczeniu godności ludzkiej. Celem tych działań jest nie tylko uświadamianie młodych ludzi, ale też zachęcenie ich do podejmowania konkretnych działań promujących godność, w które zaangażują się w trakcie trwania roku szkolnego.

Światowy Dzień Godności powstał z inicjatywy trzech członków Światowego Forum Ekonomicznego – Księcia Norwegii Haakona, norweskiego filozofa Pekka Himanena oraz amerykańskiego działacza społecznego Johna Hope Bryanta. W Polsce ideę tę rozpowszechnił Jacek Olechowski – jeden z Young Global Leaders.

– Pojęcie godności leży u podstaw człowieczeństwa. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka stanowi, że “wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw” – mówi Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska. – Musimy pamiętać, że w dużej mierze ze względu na ubóstwo, ideał ten nie stał się jeszcze rzeczywistością. Miliony osób na świecie, które mieszkają w nieodpowiednich warunkach są pozbawiane swojej godności. 17 października jest również Dniem Walki z Ubóstwem, dlatego w tym dniu chcemy przypominać, że wszyscy mamy takie samo prawo do wyżywienia, wody, zdrowia, edukacji, mieszkania, do życia bez strachu i dyskryminacji oraz do uczestnictwa w procesie podejmowania decyzji, których wyniki mają wpływ na nasze życie. 17 października będziemy Żądać Godności dla wszystkich tych osób – podkreśla Draginja Nadaždin.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Rada Bezpieczeństwa ONZ musi priorytetowo zająć się odpowiedzialnością Rosji za zbrodnie wojenne w Ukrainie

Powiązany temat

ONZ przyjęła rezolucję uznającą dostęp do czystego i zdrowego środowiska za prawo człowieka

Powiązany temat

W obronie protestów, “Protect the protest” – globalna kampania Amnesty International

2001