Rozpoczyna się konkurs na Nagrodę Dziennikarską – Pióro Nadziei 2013 – Amnesty International

Rozpoczyna się konkurs na Nagrodę Dziennikarską – Pióro Nadziei 2013

Amnesty International już po raz dwunasty wybierze najlepszy tekst w języku polskim o tematyce praw człowieka i przyzna Nagrodę Dziennikarską - Pióro Nadziei.

W konkursie mogą wziąć udział autorzy tekstów, które zostały opublikowane w języku polskim w prasie lub Internecie pomiędzy 1 maja 2012 a 30 kwietnia 2013. Wręczenie nagrody-statuetki oraz trzech równorzędnych wyróżnień nastąpi w październiku 2013 r. na uroczystości z udziałem laureatów, członków Kapituły konkursu, dziennikarzy oraz osób ze świata kultury i sztuki.

Małgorzata Kolińska-Dąbrowska odbiera Pióro Nadziei z rąk prezesa Amnesty International, Mateusza Króla, 17 października 2012 podczas gali na Warszawskim Festiwalu Filmowym. fot. Grzegorz Żukowski
Małgorzata Kolińska-Dąbrowska odbiera Pióro Nadziei z rąk prezesa Amnesty International, Mateusza Króla, 17 października 2012 podczas gali na Warszawskim Festiwalu Filmowym. fot. Grzegorz Żukowski

Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie tekstu poświęconego tematyce praw człowieka do 31 lipca 2013. Decyduje data dotarcia tekstu pod wskazany poniżej adres lub e-mail. Teksty mogą być zgłaszane przez redakcje, dziennikarzy i dziennikarki, osoby indywidualne oraz organizacje pozarządowe.

Artykuły należy przesyłać z dopiskiem -Pióro Nadziei- w wersji pisemnej lub elektronicznej na adres:

Stowarzyszenie Amnesty International
ul. Piękna 66a lok. 2
00-672 Warszawa

lub  e-mail: rzecznik@amnesty.org.pl

Laureatką Pióra Nadziei w 2012 r. została Małgorzata Kolińska-Dąbrowska za tekst “Pan nikt” opublikowany w Gazecie Wyborczej o Turku Cüneycie Polacie, który na skutek administracyjnych zaniedbań, zawiłości procedur i bezduszności polskich urzędników stał się człowiekiem pozbawionym wszelkich praw, nie mogącym z Polski wyjechać, ani w niej zostać.

Pierwszym nagrodzonym w konkursie artykułem w 2002 r. był tekst poświęcony sytuacji dzieci zeznających w polskich sądach – “Mały świadek”, autorstwa Andrzeja Goszczyńskiego, opublikowany w tygodniku Polityka.
W kolejnych latach wśród laureatów, laureatek i wyróżnionych znaleźli się: Witold Szabłowski, Magdalena Grzebałkowska, Krystyna Kurczab-Redlich, Natalia Bloch, Maria Kruczkowska, Tomasz Kwaśniewski, Jacek Żakowski, Bartek Dobroch, Joanna Podgórska, Agnieszka Fiedorowicz, Katarzyna Kwiatkowska.

W trakcie trwania konkursu do jury konkursu zapraszani byli znanych dziennikarze i dziennikarki: Konstanty Gebert, Max Cegielski, Anna Laszuk, Piotr Zaremba, Ewa Siedlecka, Joanna Podgórska, Krystyna Kurczab-Redlich oraz ludzie nauki i kultury: prof. Andrzeja Zoll, Mirosław Chojecki, prof. Magdalena Środa, prof. Roman Kuźniar, dr Jacek Wasilewski.

Poniżej regulamin konkursu Pióro Nadziei 2013:

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1850