Ruanda: Władze powinny spełnić swe zobowiązania i przestrzegać wolności prasy – Amnesty International

Ruanda: Władze powinny spełnić swe zobowiązania i przestrzegać wolności prasy

Charles Kabonero, 24-letni redaktor naczelny nękanej ostatnimi czasy gazety Umuseso, czołowego niezależnego tygodnika ukazującego się w Ruandzie, oczekuje na werdykt w procesie wytoczonym mu przez Denisa Polisi, wiceprzewodniczącego Izby Deputowanych. Prokurator okręgowy zażądał kary 4 lat pozbawienia wolności i grzywny w wysokości 300 000 franków rwandyjskich (około 540 dolarów amerykańskich). Z kolei adwokat Denisa Polisi zażądał odszkodowania w wysokości 50 000 000 franków rwandyjskich (około 90 090 dolarów amerykańskich). Werdykt ma być ogłoszony we wtorek 23 listopada. 


 


W dniu 16 listopada Charles Kabonero był sądzony pod zarzutami zniesławienia i „siania ziarna niezgody”, głównie za sprawą artykułu opisującego rzekome ambicje polityczne Denisa Polisi, który ukazał się na początku sierpnia 2004 roku. Zasądzenie grzywny w wysokości 50 000 000 franków rwandyjskich z tytułu odszkodowania spowodowałoby zamknięcie tej niezależnej gazety.


 


Zeszłej środy zatrzymano dwóch innych dziennikarzy: Patrice’a Nsengiyumva, dyrektora Biura Prasowego (Maison de la Presse) i Bonaventure Bizimuremyi’ego, redaktora naczelnego niezależnej gazety Umucyo. Przed obliczem sędziego stanęli oni dopiero po upływie tygodnia, czyli znacznie później niż przewidziane przez prawo 72 godziny. Przetrzymywano ich w izolacji, dopiero po pewnym czasie umożliwiono im kontakt z prawnikami i rodziną. W dniu 18 listopada zwolniono ich tymczasowo, kiedy postępowanie sądowe było w toku.


 


W czerwcu 2003 roku Komisja ds. Reform Prawa Ruandy (The Rwanda Law Reform Commission) uznała swoje zaangażowanie w proces umacniania niezależności władzy sądowniczej jako „podstawowy krok na drodze do trwałego pokoju i rozwoju Ruandy”. Amnesty International uważa za godnych pochwały tych sędziów, którzy nie ulegają presji politycznej i pokusom korupcji, stojąc tym samym na straży prawa.  

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4592