Rumunia musi zakończyć przymusowe wysiedlenia Romów. – Amnesty International

Rumunia musi zakończyć przymusowe wysiedlenia Romów.

Przez Rumunię przechodzi obecnie fala przymusowych wysiedleń Romów prowadzona przez rząd Rumunii. W wyniku przesiedleń Romowie tracą nie tylko domy, ale także pozycje społeczną, kontakt z bliskimi, prace oraz dostęp do usług świadczonych przez państwo. Sposób przeprowadzenia wysiedleń przez rząd Rumunii, bez odpowiednich konsultacji, informacji i bez zapewnienia odpowiednich lokali zastępczych, prowadzi do segregacji rasowej. Tym samym naruszone zostają przez rząd Rumunii międzynarodowe zobowiązania-, powiedziała Halya Gowan, Dyrektor Amnesty International ds. Europy i Azji Centralnej.
W przygotowanym przez Amnesty International raporcie –Treated like waste: Roma homes destroyed, and health at risk, in Romania– opisany został drastyczny przypadek z 2004 roku, kiedy około 100 Romów, wśród których były rodziny z dziećmi, zostało siłą wysiedlonych przez władzę samorządowe z budynku w centrum Miercurea Ciuc. Większość Romów została przesiedlona do metalowych bud, usytuowanych w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków na peryferiach miasta. Niektórzy z wysiedlonych odmówili zamieszkania w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków i wybrali lokalizacje nieopodal wysypiska śmieci. Romka Erszabet, która wraz z mężem i dziewięciorgiem dzieci mieszka w metalowej chacie nie opodal oczyszczalni ścieków opisała Amnesty International swoje doświadczenia w następujący sposób: –Dom do którego zostaliśmy przesiedleni jest dla nas za mały. Kiedy cała rodzina kładzie się spać to nie starcza dla wszystkich miejsca. Nie można skorzystać z toalety ani się umyć.-
Metalowe chaty, w których mieszkają Romowie, zostały umieszczone bardzo blisko oczyszczalni ścieków, z naruszeniem 300 metrowej strefy bezpieczeństwa, w której nie powinny być stawiane domy. Jak mówi Iliana, mieszkająca nieopodal oczyszczalni: –Cały dom jest przesiąknięty toksycznym zapachem z oczyszczalni. Dzieci jeżeli chcą spać, muszą nakryć głowy kołdrami. W wyniku nieprzyjemnych zapachów nie możemy normalnie jeść. Doświadczyłam już utraty dziecka, boje się teraz o zdrowie pozostałych dzieci.-
Udręka doświadczana przez Romskie rodziny trwa już od sześciu lat . Najwyższy czas, aby władze lokalne zapewniły w końcu romskim rodzinom odpowiednie mieszkania w zdrowym i bezpiecznym otoczeniu,- powiedziała Halya Gowan.
Romowie stanowią jedną z najbiedniejszych grup społecznych zamieszkujących Rumunię. Przez władze kraju uważani są za tymczasowych i nieoficjalnych obywateli. Powoduje to bezbronność Romów w obliczu przymusowych wysiedleń. Dlatego też w celu uniknięcia następnych brutalnych wysiedleń Amnesty International uważa, że niezbędne jest zagwarantowanie Romom pełnych praw obywatelskich wraz z prawem własności.
Dodatkowe informacje:
Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa Amnesty International Polska
ul. Piękna 66a/2 00-672 Warszawa
Tel.+48 22 827 60 00 tel. kom. +48 691 357 935
e-mail: aleksandra.minkiewicz@amnesty.org.pl
www.amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2834