Rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International – Amnesty International

Rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International

Już w najbliższy weekend oficjalnie rozpoczyna się międzynarodowy Maraton Pisania Listów 2013. Wszyscy chętni będą pisać listy w obronie więźniów sumienia i innych osób narażonych na łamanie praw człowieka na całym świecie.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz czternasty – tym razem 14-15 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Niektóre grupy szkolne piszą listy już w tygodniu poprzedzającym 14 grudnia.

Trójka więźniów z Placu Błotnego z Rosji, Jabeur Mejri z Tunezji, skazany za komentarze na Facebooku oraz Miriam López, ofiara gwałtu z Meksyku, to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas Maratonu Pisania Listów.

W tym roku Maraton jest szczególny z kilku powodów. Piszemy w rekordowej liczbie ponad 400 miejsc w całej Polsce. To blisko 2 razy więcej niż w zeszłym roku. Obok grup lokalnych i szkolnych Amnesty International – wieloletnich organizatorów Maratonu – odbywać się on będzie w tym roku także w niezwykłych miejscach – takich jak klubokawiarnie, siłownie czy jacht Zawisza Czarny na Morzu Bałtyckim.

W tym roku Maraton Pisania Listów niezwykły jest też ze względu na bohaterów. Po raz pierwszy w historii do polskiego Maratonu dołączyliśmy sprawy polskie.

– Przymusowemu wysiedleniu społeczności Romów rumuńskich z Wrocławia sprzeciwiamy się już od jakiegoś czasu. Podobnie – od dłuższego czasu domagamy się ujawnienia prawdy i rozliczenia winnych tajnych więzień CIA w Polsce. Oba przypadki dołączyliśmy do Maratonu, gdyż ważne jest dla nas odniesienie do lokalnej sytuacji oraz wskazywanie na naruszenia praw człowieka w Polsce. Liczymy na większą skuteczność tych apeli podczas Maratonu – powiedziała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska. – Ze względu na ostatnie wydarzenia na Ukrainie zdecydowaliśmy się na dołączenie do Maratonu sprawy w obronie pokojowych demonstrantów z Kijowa.

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 400 miejscach w całej Polsce i w około 60 krajach na całym świecie. W Warszawie będziemy pisać m.in. w Barze Studio (Teatr Studio) na Pl. Defilad 1. Uroczyste rozpoczęcie Maratonu z udziałem przedstawicieli społeczności Romów rumuńskich z Wrocławia odbędzie się 14 grudnia o godzinie 12:00. Już o 14:30 odbędzie się spotkanie z polskimi adwokatami osób posiadających status pokrzywdzonych w śledztwie w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce. Przewidujemy także gry o prawach człowieka, warsztaty antydyskryminacyjne i dużo czasu na pisanie listów.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.

– Co roku przekonujemy się, że nasze listy potrafią zmienić sytuację bohaterów i bohaterek Maratonu. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Te listy są naprawdę skuteczne – mówi Draginja Nadaždin.

W ubiegłym roku w ponad 230 miejscach w całej Polsce napisano 189 103 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton. Opisy te będą również dostępne dla wszystkich uczestników Maraton Pisania Listów w miejscach, w których się on odbędzie.

Bohaterowie i bohaterki tegorocznego Maratonu
Gdzie piszemy? 
Więcej o Maratonie 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1656