Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz jedenasty w dniach 11-12 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Oficjalne rozpoczęcie Maratonu odbędzie się w sobotę 11 grudnia o godzinie 12.00 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Zakończenie – podczas którego poznamy liczbę listów napisanych w całej Polsce – odbędzie się o godzinie 12.00 w niedzielę 12 grudnia, również w Teatrze Dramatycznym.
–Indywidualnie wyrażony sprzeciw przeciwko łamaniu praw człowieka ma szczególną moc. Maraton nie jest zwykłą zbiórką pieniędzy, ale konkretnym przykładem działania. Te listy są naprawdę skuteczne. Szacujemy, że nasze listy pomagają w ponad 30% przypadków, chociaż tak naprawdę nie liczby są tutaj najważniejsze, warto pisać dla uratowania nawet jednej osoby,- mówi Wojciech Makowski, koordynator Maratonu Pisania Listów.
W tym roku będziemy pisać listy w obronie kilkunastu osób, w tym:
- Katolickiego księdza ojca Alejandro Solalinde Guerra z Meksyku, który zajmuje się tworzeniem bezpiecznych miejsc dla migrantów, z dala od gangów, które ich wykorzystują. Jego życie jest zagrożone.
- Mao Hengfeng, matka trójki dzieci była wielokrotnie aresztowana i torturowana w Chinach za swoje działania na rzecz praw kobiet oraz ofiar przymusowych eksmisji. Odsiaduje wyrok 18 miesięcy w obozie -reedukacji przez pracę-.
- 100 Romów, którzy zostali siłą eksmitowanych ze swoich domów w Rumunii w 2004 roku. Od tamtej pory żyją w nieludzkich warunkach w metalowych budach umieszczonych przy oczyszczalni ścieków.
- Su Su Nway, członkini opozycyjnej partii w Birmie, walczącej o prawa pracowników. Została skazana na osiem lat za udział w antyrządowych protestach. Uznano ją za więźnia sumienia.
- Normy Cruz z Gwatemali, która żyje w ciągłym strachu. Od lat walczy o sprawiedliwość dla kobiet, które doświadczyły przemocy. Wielokrotnie grożono jej śmiercią i zastraszano.
Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 200 miejscach w całej Polsce i w 44 krajach na całym świecie. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.
W zeszłym roku, w wyniku naszej akcji dostaliśmy Dobre Wiadomości od dziewięciu nikaraguańskich obrończyń praw człowieka, Birtukan Mideksy z Etiopii, blogera z Egiptu, od Rity Mahato z Nepalu i Aminatou Haidar z Sahary Zachodniej.
–Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych,- mówi Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International Polska.
W ubiegłym roku, w ponad 170 miejscach w całej Polsce napisano 108 026 listów, najwięcej – 10 930, w Zabrzu. Jest to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.
Partnerem logistycznym Maratonu Pisania Listów jest firma kurierska Siódemka.
Więcej informacji na maraton.amnesty.org.pl
Dodatkowe informacje:
Aleksandra Minkiewicz Rzeczniczka Prasowa
tel. kom. +48 691 357 935
[email protected]
Wojciech Makowski Koordynator Maratonu
tel. kom. +48 697 177 988
[email protected]