W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. W całym kraju piszemy w weekend 8-9 grudnia, a w szkołach także w tygodniu poprzedzającym.
List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.
Rejestracja
Miejsce pisania listów należy zarejestrować poprzez wypełnienie ankiety. Dzięki temu będziecie mogli otrzymać od nas materiały.
Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie: https://www.surveymonkey.com/s/Maraton2012
Jeśli masz jakieś pytania, napisz na: [email protected]
W tym roku w trakcie Maratonu będzie można napisać list w sprawie Alesia Bialackiego, działacza na rzecz praw człowieka z Białorusi. Będzie można wyrazić swój sprzeciw wobec kary śmierci na Tajwanie, zatrzymać przymusowe wysiedlenia, a także wesprzeć młodych aktywistów i młode aktywistki ruchu Girifna z Sudanu.
Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w organizację Maratonu Pisania Listów. W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce, napisano ponad 161 000 listów, które pomogły wielu osobom.
Po co organizujemy Maraton Pisania Listów?
Maraton Pisania Listów mobilizuje ludzi w całej Polsce i na całym świecie by solidarnie i jednym głosem przeciwstawić się łamaniu praw człowieka. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane przez ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności niosą nadzieję dla prześladowanych i więzionych. Dlatego co roku organizujemy Maraton Pisania Listów, a przez cały rok działamy w ramach Pilnych Akcji.
Czy listy są skuteczne?
Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje nam się wpłynąć na realną poprawę sytuacji kilku lub kilkunastu osób.
– Jabbar Savalan – Azerbejdżan – zaraz po Maratonie został uwolniony. Przekazał Amnesty International informację: Amnesty International jest symbolem praw człowieka i wolności, nie tylko w Azerbejdżanie, ale na całym świecie. Jestem wdzięczny za Waszą ciężką pracę, a także innych organizacji, które walczą o prawa człowieka w Azerbejdżanie.
– Filep Karma – Indonezja – w wyniku Maratonu Pisania Listów w 2011 roku Filep otrzymał wiele listów, wszystkie przekazał swojej rodzinie na przechowanie. Jest bardzo szczęśliwy, otrzymując kolejne listy, to pokazuje, że nie jest sam, a ludzie interesują się jego losem i walczą o niego. To dodaje mu siły.
– Valentina i Inés – Meksyk – Rząd Meksyku formalnie wziął na siebie odpowiedzialność za gwałt i nadużycia, których ofiarami były Valentina i Inés. Bez Waszych listów, akcji, wyrazów wsparcia – nie osiągnęłybyśmy tego – powiedziały Amnesty International.
Jak napisać taki list?
Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać kim jesteśmy, czym się interesujemy.
Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych nie jest wymagana – można pisać po polsku, a także w innych językach. Pisząc po polsku, warto podkreślić w treści nazwisko bohatera lub bohaterki Maratonu, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy. Następnie warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać i skorzystać z przygotowanych przez nas wskazówek.
Kiedy odbywa się Maraton Pisania Listów i kto w nim uczestniczy?
Na wspólne pisanie spotykamy się zawsze w weekend najbliżej 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Pisanie listów rozpoczynamy o godz. 12:00 w sobotę i kontynuujemy przez 24 godziny, gdzieniegdzie z krótką nocną przerwą.
W Maratonie może wziąć udział każdy. Wśród piszących są uczniowie i uczennice, studenci, ludzie w średnim wieku, emeryci i emerytki. W Maratonie biorą też udział znane osoby.
Jak można się zaangażować w Maraton Pisania Listów?
Przede wszystkim zapraszamy do odwiedzenia jednego z miejsc maratonowych i napisania listu lub listów w obronie osoby, której prawa zostały złamane. Można również wesprzeć Maraton i pomóc nam wysłać wszystkie listy wpłacając darowiznę za pośrednictwem naszej strony internetowej – zakładka Wpłać. Zachęcamy również do informowania o Maratonie swoich znajomych, rodzinę, umieszczanie informacji na swoim profilu społecznościowym, takim jak facebook czy nk i zachęcania znajomych do wspólnego pisania. Podczas Maratonu można zostawić również swoje dane w formie pisemnej lub za pośrednictwem strony internetowej. Dzięki temu będziemy mogli skontaktować się z Tobą i poinformować o rezultatach naszej akcji oraz bieżących działaniach na rzecz praw człowieka.