W ubiegłym roku w całej Polsce napisano 161 090 listów, które pomogły wielu osobom. Dzięki zaangażowaniu aktywistów i aktywistek z całego świata powstało ponad milion apeli. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz trzynasty. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie osób z różnych krajów.
– Wspólne pisanie listów odbywa się zawsze w weekend najbliższy 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa człowieka – mówi Natalia Węgrzyn, koordynatorka Maratonu Pisania Listów. – Pisanie listów rozpoczynamy o godz. 12:00 w sobotę i będzie ono trwało przez 24 godziny, gdzieniegdzie z krótką nocną przerwą.
W tym roku w trakcie Maratonu będzie można napisać list w sprawie Alesia Bialackiego, obrońcy praw człowieka z Białorusi, czy w sprawie dziewczyn z zespołu Pussy Riot z Rosji. Uczestnicy mogą wyrazić swój sprzeciw wobec kary śmierci na Tajwanie, zatrzymać przymusowe wysiedlenia w Rumunii, a także wesprzeć młodych aktywistów i aktywistki ruchu Girifna z Sudanu.
Podczas otwarcia Maratonu w Warszawie, 8 grudnia, o godz. 12.00 w Teatrze Studio, obecni będą jedni z bohaterów Maratonu – osoby z Kluż-Napoki w Rumunii, gdzie doszło do przymusowego wysiedlenia 76 rodzin z centrum miasta w pobliże wysypiska odpadów chemicznych.
– Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane – podkreśla Natalia Węgrzyn. – Listy pisane przez ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy. Bohaterowie i bohaterki Maratonu, którzy dzięki tym listom odzyskali wolność przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia.
Emin Milli – bloger z Azerbejdżanu, bohater Maratonu Pisania Listów w 2009 r., który odzyskał wolność – przekazał Amnesty International wiadomość:
Podczas mojego pobytu w więzieniu ja i moja rodzina otrzymywaliśmy listy z całego świata, także z Polski. Ludzie pisali, że myślą o mnie i mnie wspierają. Byliśmy głęboko poruszeni i czuliśmy ogromną radość z powodu solidarności osób z całego świata. To było moralne wsparcie dla wyzwolenia ludzkiej duszy.
W takiej sytuacji słowa mają niesamowitą moc. Wciąż pamiętam twarze współwięźniów i strażników, kiedy widzieli listy przysyłane do mnie z Polski i innych krajów. Wciąż pamiętam wizyty w domach rodzin innych więźniów sumienia po moim uwolnieniu – pokazywali mi pudełka pełne listów z całego świata. Mówili mi, jak ważne było dla nich to, że świat o nich wie. Byli dumni.
– Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. Dlatego też w grudniu organizujemy Maraton Pisania Listów, a przez cały rok działamy w ramach Pilnych Akcji – mówi Natalia Węgrzyn.
Pilne Akcje to ogólnoświatowe akcje wysyłania apeli w sprawach osób, których podstawowe prawa człowieka są łamane. Są to np. osoby zagrożone egzekucją, torturami, więźniowie, sumienia, aresztanci pozbawieni kontaktu z adwokatem i rodziną oraz niezbędnej opieki medycznej, uchodźcy czy osoby zagrożone przymusowymi wysiedleniami. Dzięki pilnym akcjom udało się przez ostatnie 30 lat pomóc ponad 16 000 osobom. Pilna Akcja to krótki tekst składający się z opisu historii, wskazówek dotyczących treści apelu i rodzaju działań, które należy podjąć.
Specjalnie na Maraton Amnesty International przygotowało akcję “Kalendarze Empatii”. Mają one zwrócić uwagę na los osób niesłusznie skazanych i zachęcić do pomocy bohaterom Maratonu. Te kalendarze to “kawałki więzienia” przeniesione do wolnego świata i przypominające o losie osadzonych. Kalendarze wręczane są znanym osobom, politykom, artystom, dziennikarzom. Każdy będzie mógł zlicytować taki kalendarz na aukcji charytatywnej na Allegro. W Warszawie powstaje też mural związany z akcją, gdzie widnieją postacie bohaterów Maratonu – Alesia Bialackiego, dziewczyn z Pussy Riot i więźnia Guantanamo, Husaina Almerfedi.
Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać podczas Maratonu Pisania Listów znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton. Wersja papierowa będzie również dostępna dla wszystkich w miejscach, w których odbędzie się Maraton Pisania Listów.