Ruszają zgłoszenia do Pióra Nadziei 2016 – Amnesty International

Ruszają zgłoszenia do Pióra Nadziei 2016

Do 10 listopada każdy może zgłaszać kandydatów i kandydatki do nagrody medialnej Amnesty International. Uroczyste wręczenie odbędzie się 10 grudnia podczas finału Maratonu Pisania Listów w Warszawie.

Nagrodę otrzyma osoba, która swoją pracą medialną w Polsce przyczyniła się do ochrony i promocji praw człowieka. Kandydatów i kandydatki do nagrody mogą zgłaszać osoby indywidualne, redakcje, organizacje pozarządowe lub firmy. Zgłoszenia należy wysyłać na e-mail rzecznik@amnesty.org.pl z krótkim uzasadnieniem kandydatury. Po 10 listopada Amnesty International razem z Radą Programową Stowarzyszenia wybierze osoby nominowane do nagrody, a następnie na tydzień przed wręczeniem nagrody ogłoszony zostanie zwycięzca.

Od 2002 roku Amnesty International wręczała Pióro Nadziei za najlepszy tekst o prawach człowieka opublikowany w języku polskim w prasie lub Internecie. Od 2015 r. zmieniono formułę nagrody. Nagradzane są osoby, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem w swojej pracy medialnej, przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka. Laureatami nagrody mogą zostać dziennikarze/ dziennikarki, ale także  osoby pracujące z mediami, np. pisarze, blogerzy, twórcy kampanii medialnych.

Wśród laureatów i laureatek Pióra Nadziei od 2002 r. znaleźli się: Bartosz Goszczyński, Witold Szabłowski, Magdalena Grzebałkowska, Krystyna Kurczab-Redlich, Natalia Bloch, Maria Kruczkowska, Tomasz Kwaśniewski, Jacek Żakowski, Bartek Dobroch, Joanna Podgórska, Agnieszka Fiedorowicz, Katarzyna Kwiatkowska, Michał Majewski, Paweł Reszka, Justyna Kopińska i Bartosz T. Wieliński. W 2015 roku nową nagrodę przyznano Wojciechowi Tochmanowi.

W Radzie Programowej Stowarzyszenia Amnesty International, która podejmie ostateczną decyzję o zwycięzcy, zasiadają: Jacek Białas (prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka); Beata Faracik (Prezeska Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu); Witold Klaus (Prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej); Mikołaj Pietrzak (adwokat, szef Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej); Marzanna Pogorzelska (wykładowczyni akademicka, edukatorka praw człowieka); Katarzyna Szymielewicz (Prezeska Fundacji Panoptykon), Krzysztof Śmiszek (Prezes Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego).

Regulamin konkursu.

Na zdjęciu od lewej Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich), Draginja Nadażdin (dyrektorka Amnesty International) i Wojciech Tochman laureat Pióra Nadziei 2015. Fot. Grzegorz Żukowski.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

11974