" /> Rząd Nigerii i Shell wciąż ignorują straszne zanieczyszczenia w Delcie Nigru – Amnesty International

Rząd Nigerii i Shell wciąż ignorują straszne zanieczyszczenia w Delcie Nigru

Systematyczne niepowodzenia nigeryjskiego rządu i korporacji naftowej Shell w oczyszczeniu strasznych zanieczyszczeń w Delcie Nigru grupa międzynarodowych organizacji i sami Nigeryjczcy określiły jako "haniebne".<br /> <br />

Potępiający rząd Nigerii i władze Shella raport opublikowany dzisiaj przez Friends of Earth Europe, Amnesty International, Environmental Rights Action, Platform i Centre for Environment, Human Rights and Development (CEHRD) ujawnia szokujący brak działań, które miałyby doprowadzić do oczyszczenia Ogoniland – pomimo rekomendacji istotnych badań ONZ sprzed 3 lat.  

Program Ochrony Środowiska ONZ w 2011 roku opublikował naukowe badania regionu Ogoniland w Delcie Nigru, ukazujące ogromną skalę zanieczyszczenia, poważne zagrożenia dla życia tamtejszej ludności – w tym wcześniejszy brak wiedzy o zanieczyszczeniu wody pitnej – i podstawową nieudolność procedur Shella w oczyszczaniu wycieków ropy.

– Przez trzy lata rząd i Shell nie uczyniły wiele więcej niż ustalenie procedur, które sprawiają wrażenie działań, ale są zaledwie figowymi listkami, skrywającymi tajemnice biznesu. Brak zdecydowanych działań w obliczu niezaprzeczalnych dowodów naukowych jest oburzający. Nigeryjski rząd i Shell po prostu uciekają przed nadużyciami ochrony środowiska i praw człowieka w Delcie Nigru – powiedział Godwin Ojo z Friends of the Earth Nigeria.

Badania ONZ, przeprowadzone na żądanie rządu Nigerii i opłacone przez Shella, ukazują groźną nieudolność nigeryjskiego rządu w sprawach regulacji i kontroli firm takich jak Shell. Raport ujawnił także, sięgającą wielu lat wstecz nieumiejętność poradzenia sobie z wyciekami ropy. Eksperci ONZ podkreślili, że miejsca, które według Shella zostały oczyszczone, wciąż były zanieczyszczone.

– Niezależnie od tego, jak wiele wyłania się dowodów na złe praktyki Shella, Shell jak na razie unikał konieczności zaprawienia szkód, które wyrządził. Raport ONZ był jasny: Shell nie wyczyścił odpowiednio miejsc wycieków. Jego system czyszczenia był beznadziejnie zły i w konsekwencji naraził dziesiątki tysięcy ludzi na zanieczyszczenia i zagrożenie życia – powiedział Audrey Gaughran z Amnesty International.

Od badań ONZ z 2011 roku Shell bronił się i wciąż używał metod oczyszczania miejsc wycieków uznanych przez ONZ za niefektywne. Raport “stagnacji” podkreśla również manipulowanie przez Shell informacjami w celu uniknięcia odpowiedzialności za stare i przeciekające instalacje – rurociągów tak starych, że firma nie ujawnia nawet ich wieku czy stanu.

– Trzy lata od ustalenia, że działania firmy naraziły niemal każdego mężczyznę, kobietę czy dziecko w Ogoniland – i prawdopodobnie dziesiątki tysięcy osób w innych częściach Nigerii – na działanie długotrwałych zanieczyszczeń, Shell wciąż bardziej martwi się o chronienie własnych interesów. Rządy Nigerii i kraje pochodzenia Shella – Holandia i Wielka Brytania – powinny zapewnić, że Shell zacznie należyte oczyszczanie i zrekompensuje zniszczenia – powiedział Paul de Clerk z Friends of the Earth.

Badania ONZ rekomendowały także, wśród innych środków, ustanowienie Urzędu ds. Odnowy Środowiska i ustanowienia Funduszu Odnowy Środowiska z funduszem zakładowym w wysokości 1 miliarda dolarów. Żaden z nich nie został ustanowiony.

Nigeryjski rząd, Shell i kraje jego pochodzenia Shella – Holandia i Wielka Brytania – czerpią wszystkie korzyści z wydobycia ropy w Delcie Nigru i powinny teraz wspierać proces społecznej i środowiskowej odnowy oraz w pełni implementować zalecenia badań ONZ – podkreślają organizacje.

A undated image showing a fisherman showing his meagre catch from a creek near Goi, Ogoniland, Nigeria. According to a report of UNEP (United Nations Environment Programme), leaks in Shell pipelines in Nigeria occur regularly, causing harm to communities in the Niger Delta region. Fot. MARTEN VAN DIJL / EPA.EU
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

Powiązane tematy

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

1363