Rząd w Afganistanie musi przedstawić wiarygodny plan wyborów prezydenckich – Amnesty International

Rząd w Afganistanie musi przedstawić wiarygodny plan wyborów prezydenckich

Po wykryciu oszustwa na szeroką skalę, które miało miejsce w trakcie pierwszej tury wyborów, Afgańska Niezależna Komisja Wyborcza (Afghanistan Independent Election Commission) ustaliła termin dogrywki wyborczej pomiędzy dwoma czołowymi kandydatami na 7 listopada.
-Zarówno rząd w Afganistanie, jak i jego międzynarodowi partnerzy mają bardzo mało czasu, aby wyciągnąć wnioski z poprzednich wyborów. Wcześniejsze ostrzeżenia o naruszaniu praw człowieka, które towarzyszyły kampanii wyborczej i przejawiały się atakami na media i aktywistów politycznych zostały zignorowane. W efekcie doszło do oszustwa na szeroką skalę, które zostało udokumentowane podczas wyborów przez Wyborczą Komisję Skarg i Zażaleń (Electoral Complaints Commission)– powiedział Sam Zarifi, Dyrektor Amnesty International ds. Azji i Pacyfiku.
-Jednym z kluczowych kroków, jakie bezzwłocznie musi podjąć rząd jest reforma systemu wyborczego, włącznie z komisją wyborczą, w celu zminimalizowania poziomu ingerencji politycznej i umożliwienia odpowiedniego nadzorowania procesu głosowania zarówno przed, po, jak i w jego trakcie.-
-Te kroki okażą się naprawdę istotne biorąc pod uwagę przyszłoroczne wybory parlamentarne w Afganistanie, podczas których możliwość wystąpienia oszustw, zastraszania i użycia siły jest o wiele większa niż w przypadku wyborów prezydenckich.-
-20 sierpnia, po zakończeniu pierwszej tury wyborów, wstępne wyniki pochodzące z oficjalnych źródeł i monitorów podały, że Prezydent Hamid Karzai zdobył 55% wszystkich głosów, podczas gdy jego przeciwnik, Abdullah Abdullah, 28%.-
Po ponownym przeliczeniu głosów okazało się, że Karzai zdobył aż 48%, a Abdullah tylko 28% głosów.
Amnesty International zebrało dowody dotyczące co najmniej 20 przypadków zastraszania, prześladowania i użycia siły w stosunku do afgańskich dziennikarzy i pracowników mediów, którzy informowali o podejrzeniach popełnienia oszustwa wyborczego lub innych nieprawidłowościach.
Amnesty international otrzymało również raporty o przypadkach zastraszania i nękania ze strony urzędników rządu w Afganistanie i sprzymierzeńców Karzaia i Abdullaha obserwatorów oraz ludzi pracujących przy organizacji wyborów.
-Niezależnie od wyników drugiej tury wyborów, najważniejsze jest to, że mieszkańcy Afganistanu mają realną szansę na ukształtowanie i wyrażenie swoich poglądów oraz na oddanie głosu bez obaw o zastraszanie i przemoc-, stwierdził Sam Zarifi.
Jednocześnie Amnesty International zaapelowało do wojsk amerykańskich i sił NATO, stacjonujących w Afganistanie, aby te niezwłocznie oświadczyły, w jaki sposób mają zamiar zapewnić bezpieczeństwo przed wyborami oraz w ich trakcie. Siły międzynarodowe są w rzeczywistości odpowiedzialne za bezpieczeństwo na większości terenów Afganistanu, w szczególności na południu, skąd dochodziło najwięcej informacji o wyborczych oszustwach.
-Talibowie i inne grupy buntowników rozpoczęły kampanię opartą na przemocy, aby zakłócić przebieg wyborów i wystraszyć potencjalnych głosujących. Miliony mieszkańców Afganistanu stawiły czoła tym atakom biorąc udział w głosowaniu, a przed kolejną taką próbą powinni wiedzieć, jak zamierza się ich chronić-, dodaje Zarifi.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2928