Salwador: kobieta skazana za poronienie ułaskawiona – Amnesty International

Salwador: kobieta skazana za poronienie ułaskawiona

Decyzja parlamentu, by ułaskawić młodą kobietę skazaną za poronienie na 30 lat więzienia na podstawie prawa dotyczącego przerywania ciąży, to zwycięstwo sprawiedliwości i nadzieja dla 15 innych kobiet w podobnej sytuacji, podkreśla Amnesty International.

W 2007 roku Guadelupe miała 18 lat, gdy skazano ją na więzienie po poronieniu, które sędzia uznał za przerwanie ciąży, co jest w Salwadorze zabronione i karane we wszystkich przypadkach, nawet zagrożenia życia i zdrowia. Kobieta miała już jedno dziecko w momencie wyroku.

– Tą decyzją władze Salwadoru przerwały straszną niesprawiedliwość. Guadelupe nigdy nie powinna trafić do więzienia. Jej uwolnienie to triumf sprawiedliwości i wynik nieocenionej pracy działaczy i działaczek praw człowieka w tym kraju – podkreśliła Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska.

– To punkt zwrotny dla Salwadoru, który powinien zmienić prawo prowadzące do karania kobiet i dziewcząt, przechodzących komplikacje w czasie ciąży. Najwyższy czas, by władze przyjrzały się również wyrokom innych kobiet skazanych w podobnych co Guadelupe okolicznościach i wycofały się z całkowitego zakazu aborcji – dodała Guevara-Rosas.

Salwador jest jednym z niewielu krajów świata, gdzie przerwanie ciąży jest zakazane we wszystkich przypadkach, a kary są przewidziane zarówno dla lekarza czy lekarki, jak i dla samej kobiety. Sytuację kobiet pogarsza jeszcze okrutna praktyka skazywania ich za morderstwo, za co grozi 25-40 lat więzienia, jak to miało miejsce w przypadku Guadelupe.

Kolejne 15 kobiet czeka na ułaskawienie przez tamtejszy parlament. Ich sprawy będą poddawane głosowaniu w najbliższych miesiącach. Kobiety te znane są w Salwadorze jako “Las 17” – 17 kobiet w podobnej sytuacji, które złożyły wnioski o ułaskawienie.

Amnesty International działa na ich rzecz oraz w celu zmiany prawa w Salwadorze w ramach kampanii “Moje ciało a prawa człowieka”.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Kara za wsparcie osoby w potrzebie. Uwagi prawne do sprawy Justyny Wydrzyńskiej

1242