Salwador: kobieta uwięziona za poronienie wolna – Amnesty International

Salwador: kobieta uwięziona za poronienie wolna

Decyzja sądu o zwolnieniu kobiety, która spędziła cztery lata w więzieniu w Salwadorze za poronienie, jest wielkim zwycięstwem praw człowieka.

María Teresa Rivera, 33-letnia kobieta, została skazana w 2011 roku na 40 lat pozbawienia wolności za „poważne zabójstwo”, po tym jak poroniła.

– Zwolnienie Marii Teresy jest kolejnym krokiem w stronę sprawiedliwości w kraju, w którym kobiety traktowane są jak obywatele drugiej kategorii – powiedziała Weronika Rokicka, koordynatorka kampanii w Amnesty International. – Maria nie powinna być zmuszona spędzić choćby sekundy za kratkami. Jej zwolnienie musi być motorem zmian w Salwadorze, gdzie dziesiątki kobiet skazywane są na więzienie przez absurdalne prawo antyaborcyjne, które nie robi nic prócz stawiania żyć tysięcy kobiet i dziewcząt w niebezpieczeństwie.

Maria Teresa została zaaresztowana w szpitalu, po tym jak jej teściowa znalazła ją w łazience prawie nieprzytomną i mocno krwawiącą. Pracownicy szpitala donieśli na nią policji i oskarżyli o próbę aborcji.

Podczas procesu, jeden z szefów Marii zeznawał przeciw niej, mówiąc, że wiedziała ona, że jest w ciąży już w styczniu 2011 roku. To jednak oznaczałoby, że do czasu poronienia trwałaby ona aż 11 miesięcy. Te skandaliczne zaznania stanowiły jeden z dowodów obciążających kobietę.

Dzisiejsze uwolnienie nastąpiło po tym, jak sędzia orzekł, że nie było wystarczających dowodów, by udowodnić jej winę.

Idąc za zmianą w prawie z 1998 roku aborcja w Salwadorze została zakazana w każdym przypadku- nawet jeśli jest ona wynikiem gwałtu, kazirodztwa lub jeśli zagraża życiu kobiety. Zmiana w prawie doprowadziła do złego stosowania przepisów, przez które każda kobieta mająca komplikacje podczas ciąży jest traktowana jak kryminalisytka. Kobiety ubogie i słabo wykształcone są szczególnie narażone na niesprawiedliwy proces.

Dowiedz się więcej:
– Raport Na krawędzi życia i śmierci – przemoc wobec kobiet i całkowity zakaz aborcji w Salwadorze
Co przyniósł Salwadorowi całkowity zakaz aborcji 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Kara za wsparcie osoby w potrzebie. Uwagi prawne do sprawy Justyny Wydrzyńskiej

Powiązany temat

Dlaczego musimy być #jakJustyna i wspierać się w aborcjach

6612