“Scena ciszy” najlepszym filmem o prawach człowieka – Amnesty International

“Scena ciszy” najlepszym filmem o prawach człowieka

Dokument "Scena ciszy" Joshuy Oppenheimera otrzymał w tym roku nagrodę Amnesty International na najlepszy film o prawach człowieka na 12. Docs Against Gravity Film Festival.

Specjalną statuetkę oraz 3000 euro przyznało jury w składzie:

  • Draginja Nadaždin (przewodnicząca) – dyrektorka Amnesty International;
  • Mirosław Chojecki – wykładowca, producent, reżyser, scenarzysta;
  • Tadeusz Sobolewski – krytyk filmowy, publicysta Gazety Wyborczej.

W uzasadnieniu przyznania nagrody Joshuy Oppenheinmerowi za “Scenę ciszy” (“The look of silence”) jury napisało:

“Film pokazuje bolesny obraz bezkarności za potworne zbrodnie popełnione w Indonezji 50 lat temu i w dyskretny sposób maluje odwagę i wewnętrzną siłę głównego bohatera, który nie ustaje w odkrywaniu prawdy o zamordowanym w tym czasie bracie. Bohater w towarzystwie kamery stawia czoło ludziom, którzy odpowiadają za te zbrodnie. Nie okazują oni żadnej skruchy z powodu muru milczenia panującego w społeczeństwie. Na naszych oczach odbywa się nie tylko proces odkrywania prawdy, ale również przekonywanie zbrodniarzy, aby spojrzeli na swoje czyny z perspektywy ofiary i jej bliskich. Film pozostawia nas z uniwersalnym przesłaniem, że upływający czas nie unieważni i nie ukryje zbrodni, a przełamanie milczenia jest pierwszym krokiem do zakończenia bezkarności i wyjścia z traumy”.

Jury przyznało także wyróżnienia specjalne obrazom “Yes Meni idą na rewolucję” (“The Yes Men Are Revolting”) w reż. Andy’ego Bichlbauma, Mike’a Bonanno i Laury Nix oraz “Kadencja” (“The Term”) w reż. Pawła Kostomarowa, Aleksieja Piwowarowa i Aleksandra Rastorgujewa.

 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

1159