„Serbka” z nagrodą Amnesty International za najlepszy film o prawach człowieka! – Amnesty International

„Serbka” z nagrodą Amnesty International za najlepszy film o prawach człowieka!

Amnesty International wręczyła nagrodę dla najlepszego filmu o prawach człowieka na 16. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Nagrodę otrzymał film „Serbka” w reżyserii Nebojsy Slijepcevicia.

Zwycięski tytuł został wybrany spośród obrazów, które dostarczają wiedzy o przysługujących nam wszystkim prawach człowieka i o tym, że wciąż w wielu miejscach na świecie są one łamane.

Jury konkursowe, w składzie:

Draginja Nadaždin – dyrektorka Amnesty International Polska
Paweł Łoziński – reżyser filmów dokumentalnych
Jakub Majmurek – publicysta, krytyk filmowy

w uzasadnieniu swojej decyzji napisało:

„Film <<Serbka>> może posłużyć jako ilustracja słów Tadeusza Kantora <<do teatru nie wchodzi się bezkarnie>>. Dokument przedstawia zapis pracy Olivera Frljicia (chorwacki dramatopisarz i reżyser teatralny, w Polsce znany m.in. jako reżyser <<Klątwy>>) nad sztuką, której tematem jest zabójstwo kilkunastoletniej Aleksandry Zec i jej rodziny, motywowane konfliktem chorwacko-serbskim w latach 90. XX wieku. Pełna emocji i konfliktów praca nad sztuką obnaża napięcia i podziały, które ciągle, niespełna 30 lat po zbrodni, rozdzierają chorwackie społeczeństwo. Bohaterowie filmu, osoby różnej narodowości, stają się w nieintencjonalny sposób głównymi bohaterami dramatu.

Twórcom <<Serbki>> udało się znaleźć filmową formę, zdolną uchwycić specyfikę twórczego procesu Frjlicia, oraz społeczne reakcje, do jakich prowokuje jego odważna sztuka i konfrontacja ze zbrodnią.

Film stanowi nie tylko zapis ciągle trwającej traumy po wojnie domowej i motywowanej narodową nienawiścią zbrodni, ale pokazuje także to, jak sztuka pozwala czasami wykonać konieczny terapeutyczny proces. Przed kamerą, na naszych oczach, ożywają nieprzepracowane zbiorowe traumy i indywidualne lęki. Przyglądając się procesowi prób i nie wychodząc z przestrzeni teatru przeżyliśmy razem z uczestnikami tego przedstawienia bolesny i trudny, ale w finale oczyszczający proces.

Jury przyznało także jedno wyróżnienie dla filmu „Czarne słońca” w reżyserii Julien Elie:

„<<Czarne słońca>> w reżyserii Julien Elie to film ukazujący Meksyk zmagający się z rekordową liczbą zaginięć i zabójstw, zwłaszcza wśród kobiet. Film eksploruje różne poziomy problemu, który ma swoje źródło nie tylko we wszechobecnej przestępczości narkotykowej, ale także w handlu ludźmi, mizoginistycznej kulturze kraju, oraz wszechogarniającej korupcji. Widzimy państwo praktycznie zrośnięte ze zorganizowaną przestępczością, gdzie konstytucja i inne prawa nie są często warte więcej, niż papier, na którym zostały zapisane. Trwający ponad dwie godziny film pokazuje skalę problemu, jego przytłaczającą powtarzalność i monotonię. Na docenienie zasługuje zarówno formalna dyscyplina filmu, szerokość researchu, jak i odwaga reżyserki i bohaterów filmu w konfrontowaniu się z tym tematem”.

Filmy „Czarne słońca” i „Serbka” będzie można obejrzeć w trakcie festiwalu w warszawskiej Kinotece, 18 maja o godzinie 13:30 i 19:00.

O konkursie Amnesty International na festiwalu Millennium Docs Against Gravity:

Wybierając film, który zwycięży w konkursie, zwracamy uwagę na te dokumenty, które w rzetelny sposób opisują otaczającą nas rzeczywistość, pokazują aktualne problemy i przemiany społeczne, nie zapominając przy tym o indywidualnej perspektywie bohaterów. Film to niezwykłe medium, które może nie tylko poruszać i bawić, ale też kształtować postawy i zachęcać do działania. Twórcy filmów dokumentalnych poświęconych prawom człowieka, to osoby, które korzystają z tego medium ze szczególną uważnością, przyczyniając się do zwiększania świadomości o sytuacji praw człowieka na świecie. Nagroda w konkursie Amnesty International jest podziękowaniem za ich pracę.

Wszystkie filmy w konkursie Amnesty International>>>

Więcej informacji na stronie festiwalu>>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Manifest przeciwko nienawiści

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maraton Pisania Listów 2022 w obronie prawa do pokojowego protestu – rusza największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

25633