Skazanie Dereka Chauvina to sprawdzian dla rozliczania z naruszeń. Reforma policji nadal potrzebna – Amnesty International

Skazanie Dereka Chauvina to sprawdzian dla rozliczania z naruszeń. Reforma policji nadal potrzebna

W odpowiedzi na uznanie Dereka Chauvina za winnego morderstwa w związku ze śmiercią George’a Floyda Amnesty International USA (AIUSA) wydała następujące oświadczenie:

“Dzisiaj ława przysięgłych uznała Dereka Chauvina za odpowiedzialnego za działania będące symbolem zepsucia systemu policyjnego. Nikt nie powinien się spodziewać, że spotkanie z organami ścigania zakończy się śmiercią. A jednak dla George’a Floyda – i zbyt wielu innych osób – tak właśnie się stało. Funkcjonariusze używający nadmiernej siły, niezależnie od skutku, jaki wywołają, muszą stanąć przed sądem. Tak jak dziś na sali sądowej w Minneapolis”, powiedział Paul O’Brien, dyrektor wykonawczy AIUSA.

“Prawda jest taka, że sytuacja, w której Derek Chauvin zostaje pociągnięty do odpowiedzialności za zabicie George’a Floyda, jest wyjątkiem, a nie regułą” – Paul O’Brien, dyrektor wykonawczy AIUSA.

“Oprócz naszych praw człowieka do równej ochrony prawnej, bezpieczeństwa i życia, mamy też prawo do wolności od dyskryminacji w kontaktach z organami ścigania. Ten wyrok nie wystarczy, ponieważ tragiczna śmierć George’a Floyda aż nazbyt wyraźnie pokazała systemowe błędy policji w USA oraz to, że czarne i brązowe społeczności odczuwają najbardziej dotkliwie konsekwencje przemocy policyjnej. Prawda jest taka, że sytuacja, w której Derek Chauvin zostaje pociągnięty do odpowiedzialności za zabicie George’a Floyda, jest wyjątkiem, a nie regułą”.

“Oczywiście prawdziwa sprawiedliwość dla George’a Floyda oznaczałaby, że żyłby nadal. Widzieliśmy, jak były policjant Chauvin bezdusznie używał śmiercionośnej siły nawet po zabiciu George’a Floyda, ignorując prośby o zaprzestanie. Nie możemy dłużej tolerować braku odpowiedzialności, gdy chodzi o zabijanie czarnych i brązowych ludzi”, powiedziała Kristina Roth, Starsza Rzeczniczka Programów Sprawiedliwości Karnej w AIUSA. “Derek Chauvin nie tylko odmówił George’owi Floydowi jego praw człowieka, ale także okazał całkowite lekceważenie dla człowieczeństwa George’a Floyda”.

“Musimy uznać rasistowskie fundamenty egzekwowania prawa w tym kraju, jeśli mamy zająć się systemowymi porażkami policji i doprowadzić do znaczącej poprawy bezpieczeństwa publicznego dla tych, którzy historycznie byli nadmiernie nadzorowani. Musi to obejmować zmniejszenie zakresu egzekwowania prawa w życiu codziennym, wyeliminowanie immunitetu, który tworzy barierę dla zadośćuczynienia ofiarom bezprawnego działania policji, demilitaryzację organów ścigania oraz wprowadzenie ścisłych ograniczeń w zakresie stosowania siły”.


Zdjęcie w nagłów: © Amnesty International / Jarek Godlewski
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Odważ się wesprzeć osoby LGBTI w Polsce

Powiązane tematy

Powiązany temat

Oświadczenie w sprawie decyzji Sądu Najwyższego o unieważnieniu wyroku w sprawie Roe v. Wade

Powiązany temat

Covid-19: Ograniczenia pandemiczne zwiększyły dyskryminację najbardziej zmarginalizowanych grup

Powiązany temat

Armenia/Azerbejdżan: Konflikt o Górski Karabach przyczyną wieloletniego cierpienia osób starszych – nowe raporty 

110491