Słowacja musi zapewnić bezpieczeństwo dziennikarzom – Amnesty International

Słowacja musi zapewnić bezpieczeństwo dziennikarzom

W niedzielę, 25 lutego, policja znalazła dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i jego partnerkę, Martinę Kušnírovą, martwych w ich domu niedaleko Bratysławy. Oboje zostali zastrzeleni. Szef policji oświadczył podczas konferencji prasowej 26 lutego, że zabójstwa mogły wiązać się z pracą dziennikarską Kuciaka. Zobowiązał się również do zaangażowania wszystkich dostępnych środków w celu zbadania morderstw.

n Kuciak pisał o sprawach związanych z korupcją, które dotyczyły między innymi polityków partii rządzącej. Jego zabójstwo budzi poważne obawy o bezpieczeństwo dziennikarzy zajmujących się korupcją i niesprawiedliwością.

W odpowiedzi na zabójstwa policja zapewniła, że podejmuje niezbędne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa innym dziennikarzom, istnieją jednak podejrzenia o zaniechania w sprawie Kuciaka. W dniu 7 września 2017 r. dziennikarz złożył zawiadomienie przeciwko osobie rzekomo uwikłanej w korupcję. Kuciak twierdził, że osoba ta groziła mu, że “zniszczy jego dziennikarską karierę” i że “znajdzie na niego haka”. Zgodnie z listem, jaki Kuciak otrzymał od policji 10 października 2017 r., sprawa nadal nie została przydzielona do konkretnego funkcjonariusza. Szef policji powiedział podczas konferencji prasowej, że nie wiedział o złożonym zawiadomieniu.

Amnesty International wzywa słowacką policję i prokuraturę do przeprowadzenia natychmiastowego, dokładnego i niezależnego śledztwa w sprawie zabójstw dziennikarza i jego partnerki. Władze muszą dopilnować, aby winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności, a dziennikarze chronieni zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka i innymi standardami praw człowieka.

Zdjęcie: copyright TASR/AP
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Rosja: Władze wprowadzają nowe przepisy karne by stłumić krytykę wojny w Ukrainie

Powiązany temat

Materiał edukacyjny „Twój głos ma MOC! Młodzi ludzie bronią praw człowieka”

15708