Słowacja musi zapewnić bezpieczeństwo dziennikarzom

n Kuciak pisał o sprawach związanych z korupcją, które dotyczyły między innymi polityków partii rządzącej. Jego zabójstwo budzi poważne obawy o bezpieczeństwo dziennikarzy zajmujących się korupcją i niesprawiedliwością.
W odpowiedzi na zabójstwa policja zapewniła, że podejmuje niezbędne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa innym dziennikarzom, istnieją jednak podejrzenia o zaniechania w sprawie Kuciaka. W dniu 7 września 2017 r. dziennikarz złożył zawiadomienie przeciwko osobie rzekomo uwikłanej w korupcję. Kuciak twierdził, że osoba ta groziła mu, że “zniszczy jego dziennikarską karierę” i że “znajdzie na niego haka”. Zgodnie z listem, jaki Kuciak otrzymał od policji 10 października 2017 r., sprawa nadal nie została przydzielona do konkretnego funkcjonariusza. Szef policji powiedział podczas konferencji prasowej, że nie wiedział o złożonym zawiadomieniu.
Amnesty International wzywa słowacką policję i prokuraturę do przeprowadzenia natychmiastowego, dokładnego i niezależnego śledztwa w sprawie zabójstw dziennikarza i jego partnerki. Władze muszą dopilnować, aby winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności, a dziennikarze chronieni zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka i innymi standardami praw człowieka.

Zdjęcie: copyright TASR/AP