Protesty w Białorusi

Sytuacja w Białorusi

Od czasu wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 r. w Białorusi tysiące pokojowych demonstrantów zostało zatrzymanych, wielu było torturowanych, a niektórzy nawet zabici. Reżim prowadzi krwawą walkę z wszelkimi formami sprzeciwu, rzeczywistego lub wymyślonego. Władze zatrzymują i torturują pokojowych demonstrantów, przechodniów, a nawet sprzedawców kwiatów czy emerytów.

Symbolem protestów stała się czerwono-biała flaga, przyjęta jako symbol Białorusi w 1918 r. podczas krótkiego okresu niepodległości. Władze prześladują osoby ubrane na czerwono i biało, jedzące czerwono-białe cukierki, a nawet wieszające czerwono-białą flagę Japonii w mieszkaniu!

Amnesty International przekazała globalną petycję do prezydenta Aleksandra Łukaszenki przeciwko brutalności policji, pod którą podpisało się 191 000 osób z 144 krajów świata. Teraz nadszedł czas, by nasze działania i solidarność skierować bezpośrednio do Białorusinów i Białorusinek, którzy wytrwale walczą o swoje prawa.

Raport o torturach

W naszym nowym raporcie Białoruś: „Nie jesteście ludźmi” znajdziecie wstrząsające relacje masowo zatrzymywanych, pokojowych demonstrantów, którzy doświadczyli tortur. Byli rozbierani do naga, bezlitośnie bici, przetrzymywani w stresujących pozycjach, pozbawieni jedzenia, wody pitnej i opieki lekarskiej przez wiele dni.

Policjanci w Mińsku
Copyright: Valery SharifulinTASS via Getty Images

Wierzę, że nikt nie powinien być sam. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które dorastało bez lęku przed totalitaryzmem i to my zdefiniujemy przyszłość.

Valery, pokojowy protestujący
Solidarni z Białorusią!

Poznaj historie prześladowanych osób

Publikujemy serię materiałów pokazujących, jak różne grupy ludzi w Białorusi, w tym dzieci, kobiety, artyści, lekarze, emeryci, studenci czy związkowcy doświadczyły naruszeń praw człowieka z rąk władz.

Łamanie praw dzieci

Poznajcie historię 16-letniego Mikity, który został aresztowany i pobity, czy 8-letniej Olgi, która została zastraszona w szkole.

Łamanie praw dzieci
Prześladowanie artystów

Prześladowanie artystów

Muzycy, malarki, poeci i aktorki na Białorusi są poddawani bezlitosnym represjom ze strony władz. Niektórzy stracili pracę, inni zostali zatrzymani i torturowani lub oczekują na proces. Poznaj ich historie.

Represje wobec kobiet

Nigdy wcześniej kobiety nie były tak aktywne w politycznych pokojowych protestach w Białorusi. Także liczba ich aresztowań jest bezprecedensowo wysoka. Są oskarżane przez policjantów o bycie złymi matkami i żonami oraz często pytane, dlaczego demonstrują zamiast siedzieć w domu. Doświadczają przemocy seksualnej i grozi im się odebraniem opieki nad dziećmi. Poznajcie ich historie.

Prześladowanie kobiet
Prześladowania seniorów

Prześladowania seniorów

W pokojowych protestach na Białorusi biorą udział także seniorzy. Udokumentowaliśmy aresztowania i złe traktowanie przez policję osób starszych, w tym 83-letniego mężczyzny, który został zmuszony do stania pod ścianą 90 minut z uniesionymi do góry rękami. Poznaj historie innych prześladowanych seniorów.

Represje wobec pracowników

Wielu Białorusinów zdecydowało się wyrazić pokojowy sprzeciw wobec wyników wyborów w swoim miejscu pracy, poprzez strajki. Niektórych spotkał areszt administracyjny, innych postępowanie karne. Próbowali założyć niezależne związki zawodowe, w wyniku czego spotkały ich represje w miejscu pracy. Poznaj ich historie.

Represje wobec pracowników
Prześladowania medyków

Prześladowania medyków

Białoruscy pracownicy służby zdrowia, którzy uczestniczyli w antyrządowych demonstracjach lub podważali oficjalne doniesienia o liczbie zabitych, spotykają się z prześladowaniem i aresztowaniami. Poznajcie historię Haliny, Konstantina i innych medyków, którzy stracili pracę i są represjonowani.

Prześladowania sportowców

Sportowcy, z którymi rozmawiała Amnesty International, powiedzieli, że zostali ukarani, ponieważ sport jest szczególnie ważny dla prezydenta Aleksandra Łukaszenki, zapalonego hokeisty amatora, który do grudnia 2020 roku osobiście kierował Białoruskim Narodowym Komitetem Olimpijskim. Dowiedz się więcej z ich historii.

Prześladowania sportowców

#StandWithBelarus – Curated tweets by amnestyPL