Solidarni z Ukrainą


Jak możesz pomóc ludności cywilnej w Ukrainie?
Inwazja Rosji na Ukrainę i wywołane nią cierpienie ludzi sprawiło, że wielu z nas szuka sposobów, jak pomóc przyjaciołom zza wschodniej granicy. Możesz tłumaczyć albo świadczyć pomoc prawną? Masz do dyspozycji mieszkanie/dom, które mogłoby posłużyć jako tymczasowe schronienie dla uchodźców? Masz inny pomysł, jak możesz być pomocny_a?
Scenariusz warsztatów edukacyjnych
Wojna w Ukrainie a prawa człowieka
Pracujesz z młodzieżą? Sprawdź nasz scenariusz zajęć skierowany do starszej młodzieży (15-19 lat), dotyczący naruszeń praw człowieka podczas inwazji Rosji na Ukrainę. Pokazuje on, w jaki sposób prawa człowieka mogą być naruszane podczas konfliktu zbrojnego, podejmuje temat zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, a także odpowiedzialności karnej za takie naruszenia. Warsztat oparty jest na przypadkach działań Rosji zweryfikowanych przez Amnesty International.
Celem warsztatu jest również zachęcenie młodzieży do podejmowania akcji solidarnościowych i sprzeciwiających się wojnie. W zakończeniu scenariusza znajdziesz wiele propozycji działań, które młodzież może podjąć. Możecie też zorganizować własną akcję – w scenariuszu znajdziecie wskazówki, jak rozpocząć ten proces.
Zobacz więcej
Jak Amnesty weryfikuje ataki wojskowe w Ukrainie?
Krótki przewodnik, z którego dowiesz się jak działa nasz Kryzysowy zespół dokumentacyjny (Crisis Evidence Lab), który weryfikuje ataki na cywilów w wojnie w Ukrainie.
Najważniejsze aktualności
Rosyjskie wojsko dokonuje egzekucji ludności cywilnej. To ewidentna zbrodnia wojenna – nowe zeznania

Wojska rosyjskie celowo zabijają cywili przy wykorzystaniu okrutnych działań oblężniczych – najnowsze zeznania i śledztwo

Polska: władze mają obowiązek uchronić ludzi uciekających z Ukrainy przed dalszym cierpieniem
