Inwazja Rosji na Ukrainę to atak na prawa człowieka i życie milionów ludzi.

Amnesty International Thailand members and supporters take part in a Global Day of Action to demand that Russia end its invasion of Ukraine, 24 March, 2022.

DZIAŁAJ TERAZ!

Żądaj od Rosji zaprzestania ataków na cywili w Ukrainie

Jak możesz pomóc ludności cywilnej w Ukrainie?

Inwazja Rosji na Ukrainę i wywołane nią cierpienie ludzi sprawiło, że wielu z nas szuka sposobów, jak pomóc przyjaciołom zza wschodniej granicy. Możesz tłumaczyć albo świadczyć pomoc prawną? Masz do dyspozycji mieszkanie/dom, które mogłoby posłużyć jako tymczasowe schronienie dla uchodźców? Masz inny pomysł, jak możesz być pomocny_a?

An Ukrainian family walks towards the Medyka-Shehyni border crossing between Ukraine and Poland as they flee the conflict in their country, near the Ukrainian village of Tvirzha, some 20km from the border, on February 28, 2022.
Copyright: Daniel LEAL / AFP via Getty Images
Jak rozmawiać o wojnie? Rysunek z żołnierzem.

Scenariusz warsztatów edukacyjnych – jak rozmawiać o wojnie

Jak rozmawiać o wojnie – scenariusz warsztatów dotyczący radzenia sobie z lękiem i niepokojem związanym z wojną. Warsztat powstał po to, żeby dzieci i młode osoby miały możliwość porozmawiania o emocjach związanych z wojną oraz sposobach radzenia sobie z nimi. Młode osoby mają obawy, że wojna ogarnie też Polskę i wszystko, co najgorsze spotka również ich i osoby im najbliższe. Chcemy stworzyć im przestrzeń do rozmowy o tym, czego się boją i czego potrzebują, aby zmniejszyć lęk i niepokój związany z wojną. Warsztat ma również pomóc w zmniejszeniu uprzedzeń i antagonizmów, które mogą się pojawiać w tym trudnym czasie. Zebraliśmy tutaj też dobre praktyki dotyczące radzenia sobie z napięciem i stresem oraz pomysły na działania solidarnościowe. Warsztat skierowany jest do dzieci i młodzieży (6-15 lat).

Scenariusz warsztatów edukacyjnych – wojna w Ukrainie a prawa człowieka

Pracujesz z młodzieżą? Sprawdź nasz scenariusz zajęć skierowany do starszej młodzieży (15-19 lat), dotyczący naruszeń praw człowieka podczas inwazji Rosji na Ukrainę. Pokazuje on, w jaki sposób prawa człowieka mogą być naruszane podczas konfliktu zbrojnego, podejmuje temat zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, a także odpowiedzialności karnej za takie naruszenia. Warsztat oparty jest na przypadkach działań Rosji zweryfikowanych przez Amnesty International.
Celem warsztatu jest również zachęcenie młodzieży do podejmowania akcji solidarnościowych i sprzeciwiających się wojnie. W zakończeniu scenariusza znajdziesz wiele propozycji działań, które młodzież może podjąć. Możecie też zorganizować własną akcję – w scenariuszu znajdziecie wskazówki, jak rozpocząć ten proces.

Protect Civilians in Ukraine
Copyright: Amnesty International, Photo: Clara Sölch

Jak Amnesty weryfikuje ataki wojskowe w Ukrainie?

Poniżej krótki przewodnik, z którego dowiesz się jak działa nasz Kryzysowy zespół dokumentacyjny (Crisis Evidence Lab), który weryfikuje ataki na cywilów w wojnie w Ukrainie.

Pomóż. Działaj teraz.

Wesprzyj nasze działania, abyśmy mogli dokumentować i raportować naruszenia podczas inwazji Rosji na Ukrainę.

Wspieraj