Solidarność z Romami z Miercurea Ciuc – Amnesty International

Solidarność z Romami z Miercurea Ciuc

To było pod koniec czerwca, siedem lat temu. Mniej więcej 100 Romów została eksmitowana z niszczejących budynków w centrum Miercurea Ciuc. Zostali przesiedleni przez władze lokalne niedaleko miejskiego wysypiska śmieci. Takie posunięcie wydawało się jedynie czasowe.

Fotis Filippou, członek kampanii w zespole ds. UE

Siedem lat później mieszkają tam nadal, żyjąc w zatłoczonych metalowych kontenerach
i budach, w warunkach, które nie chronią ich przed gorącem, wilgocią, zimnem i deszczem. Śpią i jedzą otoczeni przez wydobywający się z oczyszczalni ścieków zapach odchodów ludzkich, odczuwalny szczególnie latem.

Od siedmiu lat rząd Rumunii i władze lokalne miasta Miercurea Ciuc ignorują tę sytuację – nie udało im się znaleźć rozwiązania dla tych romskich rodzin. Zostały po prostu wyrzucone z centrum miasta i porzucone, na marginesie. Zostały zapomniane przez swój rząd i władze miasta.

Aktywiści Amnesty International z całego świata organizowali na ich rzecz kampanie i przypominali władzom o przestrzeganiu międzynarodowych postanowień dotyczących praw człowieka. Ponad 70 000 osób wysłało swoje apele do władz lokalnych Miercurea Ciuc i instytucji rządowych.

Tysiące innych cały czas wysyła listy i e-maile prosząc władze o wysłuchanie Romów z Miercurea Ciuc i przystosowanie tego miejsca do mieszkania oraz przedstawienie planu integracji, który pozwoli romskim rodzinom żyć godnie i cieszyć się prawami człowieka, które im przysługują.

Rumuńskie władze mogą przeciwdziałać tej niesprawiedliwości i naprawić całe zło, które miasto uczyniło tym ludziom, którzy zostali siłą przesiedleni siedem lat temu.

Amnesty International w Holandii uczciło siódmą rocznicę przymusowego przesiedlenia Romów z Miercurea Ciuc filmem, który został użyty w kampanii dotyczącej sprawiedliwości i godności, przeprowadzonej na ulicach Amsterdamu.

http://www.youtube.com/watch?v=ZxSCvi6TzII&feature=share

Dwa krótkie filmy Gyuri i Jeden dzień, również opowiadają historię romskich mieszkańców ulicy Primaverii oczami dzieci i młodej pary.

http://www.youtube.com/user/AmnestyInternational#p/u/24/oPtanFJFDuU

http://www.youtube.com/user/AmnestyInternational#p/u/8/g3Np0gYi6AY

Tutaj możesz wysłać apel o sprawiedliwość dla romskich rodzin: http://www.amnesty.org/en/appeals-for-action/roma-families-forcibly-evicted-romania

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

5535