Somalia: Ukamienowana dziewczynka miała 13 lat – Amnesty International

Somalia: Ukamienowana dziewczynka miała 13 lat

Aisha Ibrahim Duhulow została zabita w poniedziałek, 27 października, przez grupę 50 mężczyzn,którzy ukamienowali ją na stadionie w mieście portowym Kismayu, na południu Somalii, na oczach około 1000 osób.
Niektórzy z somalijskich dziennikarzy, którzy twierdzili, że miała 23 lata powiedzieli Amnesty International, że jej wiek określili na podstawie wyglądu zewnętrznego.
Została oskarżona o cudzołóstwo i złamanie szarijatu, ale jak twierdzi ojciec i inne źródła, które poinformowały Amnesty International, w rzeczywistości została zgwałcona przez trzech mężczyzn. Planowała zgłosić to przestępstwo do milicji al.-Shabab która kontroluje Kismayo i to właśnie ta skarga była przyczyną oskarżenia jej o cudzołóstwo i zatrzymania. Żaden z mężczyzn których oskarżyła o gwałt nie został aresztowany.
-To nie była sprawiedliwość, ani nie była to egzekucja. To dziecko cierpiało potworną śmierć na żądanie opozycyjnych bojówek, które obecnie kontrolują Kismayo- powiedział David Copeman, działacz Amnesty International w Somalii.
-To zabójstwo to kolejne naruszenie praw człowieka popełnione przez bojowników biorących udział w konflikcie w Somalii i ponownie ukazuje konieczność podjęcia, poprzez Międzynarodową Komisję Śledczą, działań mających na celu dokumentację i wyjaśnienie takich nadużyć-.
Amnesty International ustaliło, że:

  • Jeden z dziennikarzy, którzy opisywali ukamienowanie, powiedział, że wiek Aishy Ibrahim Duhulow ustalono na 23 lata na podstawie jej wyglądu zewnętrznego. Jej prawdziwy wiek został potwierdzony Amnesty International przez inne źródła, w tym jej ojca.
  • Jej ojciec powiedział, że wyjechała do Kismayo z obozu dla uchodźców Hagerdeer w północno-wschodniej Kenii trzy miesiące wcześniej.
  • Została zatrzymana przez milicję Kismayo, dowodzoną przez koalicję al-Shabab i miejscowe klany. W tym czasie była skrajnie zestresowana, do tego stopnia, że niektórzy uznali ją za niezrównoważoną psychicznie.
  • Na stadion przywieziono na ciężarówce pełen ładunek kamieni, które zostały użyte w trakcie kamienowania.
  • W trakcie kamienowania, jak poinformowało Amnesty International wielu naocznych świadków, obecne były pielęgniarki, które poinstruowano by sprawdziły czy Aisha Ibrahim Duhulow była wciąż żywa, gdy chowano ją w ziemi. Podnosząc ją z ziemi, potwierdziły, że rzeczywiście jest. Następnie została złożona w grobie, po czym kontynuowano kamienowanie.
  • Osoba nazywająca siebie Sheik Hayakalah, cytowana w radiu Shabelle mówiła: -Dowód winy wyszedł od niej i oficjalnie przyznała się do winy, gdy powiedziała nam, że jest szczęśliwa, że została ukarana przez Prawo Islamskie". Sprzeczne z tym twierdzeniem są zeznania naocznych świadków,którzy powiedzieli Amnesty International, że opierała się porywaczom i została siłą przyprowadzona na stadion.
  • Na stadionie członkowie milicji otworzyli ogień, gdy niektórzy ze świadków zabójstwa próbowali ratować życie ofiary i zastrzelili chłopca, który przyglądał się wydarzeniu. Rzecznik al-Shabab miał później przeprosić za śmierć dziecka i powiedzieć, że bojownik odpowiedzialny za śmierć zostanie ukarany.

Amnesty International prowadzi kampanię mającą na celu zaprzestanie karania ukamienowaniem, nazywając je makabrycznym i straszliwym. Zabójstwo Aishy Ibrahim Duhulow ukazuje okrucieństwo i związaną z tą karą dyskryminację kobiet.
Czytając doniesienia o tym zabójstwie powinno się mieć na uwadze poczucie ciągłego zagrożenia jakie uzbrojone grupy, takie jak al-Shabab, stworzyły na terenach przez siebie kontrolowanych. Jak wcześniej informowało Amnesty International, przedstawiciele rządu, dziennikarze i obrońcy praw człowieka są zastraszani, a nawet zabijani, jeśli wypowiadają się negatywnie o al-Shabab, która rozpoczęła kampanię zastraszania ludności Somalii, poprzez takie zabójstwa.
Od czasu zabójstwa, wiele osób powiedziało Amnesty International, że uciekło z Kismayo w strachu przed podobnym losem jaki spotkał Aishę Ibrahim Duhulow.
Tłumaczył Antoni Rybaczyk

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie oddamy konwencji antyprzemocowej!

3353