Spotkajmy się w Strefie Gazy – Amnesty International

Spotkajmy się w Strefie Gazy

Amnesty International patronuje książce Louisy Waugh o codziennym życiu w Strefie Gazy.

Autorka “Spotkajmy się w Strefie Gazy” spędziła 3 lata mieszkając w największym na świecie “więzieniu na wolnym powietrzu”. Nie jest to jednak reportaż o palestyńskiej enklawie, którą znamy z telewizyjnych migawek, czy zdjęć World Press Photo, które przedstawiają polityczny i zbrojny konflikt, bombardowania, śmierć i zniszczenie. Autorka postanowiła odpowiedzieć nam na prozaiczne pytania: Czy Gazańczycy się bawią? Czy Strefa Gazy jest piękna?

– Louisa Waugh w pełni wykorzystała możliwości, jakie dała jej praca w organizacji pozarządowej w Gazie. Nie ograniczyła się do powierzchownej obserwacji panującej tam sytuacji, ale zajrzała w głąb toczącego się konfliktu, problemów mieszkańców, a także ich serc. Stopniowo stała się jedną z nich, dzieląc troski i radości Gazańczyków. Jej książka dostarcza nie tylko emocji, ale stanowi także źródło informacji faktograficznych o regionie – mówi Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii Amnesty International Polska.

Louisa Waugh odmalowuje obraz barwny, intymny portret mieszkańców Gazy, ukazując ich radości, smutki, nadzieje i bolączki. “To opowieść o miejscu, o którym wszyscy słyszeliśmy, ale którego większość nigdy nie zobaczy na własne oczy”, pisze Waugh. Mimo że mieszkańcy sami nazywają to miejsce więzieniem (sidżin), mimo że cierpią z powodu izraelskich bomb i rządów Hamasu są dumni ze swojej historii, odnajdują radość życia w swoich społecznościach i chętnie wypoczywają na plaży.

Z tego powodu książka ta jest wyjątkowa. Pozwala nam spojrzeć na toczący się konflikt z perspektywy ludzi, którzy tak jak każdy z nas zasługują na szczęście, na to, by ich prawa były przestrzegane.

Więcej o książce na stronie wydawcy

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

1115