Sprawozdanie z wizyty obrońców praw człowieka w Polsce – Amnesty International

Sprawozdanie z wizyty obrońców praw człowieka w Polsce

Celem pobytu HRDs w Polsce było nagłośnienie sytuacji w ich krajach oraz wskazanie jak nacisk międzynarodowy wpływa na zmianę sytuacji w ich krajach.


 


Podczas pobytu w Polsce odbyły się dwa spotkania otwarte, dwie konferencje prasowe z udziałem wszystkich HRDs, wizyta w biurze ODIHR, oraz szereg innych, mniejszych spotkań.


 


Na tę okazję na www.amnesty.org.pl pojawiła się podstrona o ich wizycie zawierająca sylwetki Iriny, Szachmana i Farida, raporty na temat prześladowań obrońców praw człowieka na Białorusi, w Turkmenistanie i w Rosji oraz webakcje na temat prześladowań obrońców praw człowieka w tych krajach.


 


Podczas spotkań rozdawano materiały informacyjne AI oraz zbierano podpisy pod petycjami w sprawie zatrzymań podczas mających miejsce na Białorusi demonstracji w rocznicę wybuchu w elektrowni w Czarnobylu oraz w związku z prześladowaniem Towarzystwa Przyjaźni Rosyjsko-Czeczeńskiej.


 


22 maja niedziela –  Warszawa


 


Przylot Szachmana i Iriny do Warszawy. Farid przyleciał się następnego dnia.


 


Ten dzień Szachman spędził z Krystyną Kurczab – Redlich, a Irina spotkała się z Antonem Ciależnikau wiceprezesem Związku na rzecz Demokracji na Białorusi oraz przedstawicielem „Żubra” w Polsce


 


23 maja poniedziałek – Lublin


 


O 12.00 Szachman i Irina odbyli krótką wizytę w Ośrodku Brama Grodzka, współorganizującym ich pobyt w Lublinie.


 


O godzinie 15.00 odbyła się konferencja prasowa na której pojawiły się media: TV Lublin, Radio Centrum,  Radio Puls, Radio Lublin oraz gazety: Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni, „Opornik- Gazeta Obywatelska,. Informacje na temat ich wizyty pojawiły się we wszystkich tych mediach oraz dodatkowo w lubelskim dodatku do Gazety Wyborczej i Radio Plus.


 


O godzinie 17.00 odbyło się otwarte spotkanie w Trybunale Koronnym. Współorganizatorem spotkanie była Akademia Obywatelska. W spotkaniu brało udział około 70 osób, głównie studentów i młodzieży. Po prezentacji sytuacji praw człowieka w ich krajach, przybyłe osoby zadawały pytania. Spotkanie trwało ponad 2 godziny i było bardzo udane, prawie wszyscy siedzieli do końca, było dużo pytań, nieformalne rozmowy po spotkaniu. Zainteresowanie w Lublinie głównie skupiało się na Białorusi.


 


24 maja wtorek – Warszawa


 


O 15.00 odbyło się spotkanie w ODIHR, udział wzięli ze strony ODIHR: Suzie Alegre – Counter-Terrorism Adviser (wcześniej pracowała w AI EU Office i pomogła zorganizować to spotkanie), Frank Lewidge – Rule of Law Expert, Natalia Saitmuratowa – Human Rights Officer i Pawel Chaczuk – Human Rights Adviser.


 


Spotkanie miało na celu poinformowanie ODIHR o działalności organizacji, w których pracują HRDs oraz o ostatnich wydarzeniach jeśli chodzi o prawa człowieka w ich krajach. Pytaliśmy też jakie działania ODIHR prowadzi na rzecz ich krajów. Podczas spotkania potwierdziło się że OBWE/ODIHR jako instytucja realnie nie może nic zrobić dla poprawienia sytuacji w trzech krajach. Tym niemniej dla pracowników ODIHR przekazane im informacje były użyteczne przy ich działaniach w sprawie Białorusi, Rosji/Czeczenii i Turkmenistanu. Pracownicy ci m.in. organizują szkolenia dla pracowników wymiaru sprawiedliwości, współpracują z osobami organizującymi obserwację wyborów, przygotowują stanowisko OBWE/ODIHR w kwestii tych krajów wygłaszane na forum publicznym itp. i przy tych okazjach mogą te informacje wykorzystywać.


 


HRDs przekazali materiały wyprodukowane przez swoje organizacje, ja przekazałem raporty AI na temat prześladowań obrońców praw człowieka na Białorusi, w Rosji (w kontekście Czeczenii) i w Turkmenistanie.


 


O godzinie 18.15 rozpoczęło się spotkanie otwarte na Politechnice Warszawskiej. Współorganizatorem spotkania było Koło naukowe Progres. Na spotkaniu pojawiło się około 60 osób – głównie studentów i młodzieży. Przebiegło ono wedle podobnego schematu jak w Lublinie – najpierw HRDs opisali sytuacje praw człowieka w ich krajach (opisy czasami zabawne czasami dramatyczne) a później odpowiadali na pytania zgromadzonych osób. Tym razem główne zainteresowanie publiczności dotyczyło Czeczenii. Podczas spotkania HRDs podkreślili też jak bardzo istotne są akcje na rzecz poprawy stanu przestrzegania praw człowieka w ich krajach prowadzone na całym świecie. Wezwali do organizowania demonstracji, pisania listów do władz i innych akcji podkreślając, że są one potrzebne. Farid wspomniał, że on właśnie został uwolniony na skutek międzynarodowych nacisków.


 


25 maja środa – Warszawa


 


O godzinie 10.00 Farid i Irina udali się na spotkanie do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, rozmawiali tam o działalności swoich organizacji oraz o możliwości naboru obrońców praw człowieka z ich krajów do Międzynarodowej Szkoły Praw Człowieka prowadzonej przez HFPCz.


 


W tym czasie Szachman odbył kolejne spotkanie w ODIHR – tym razem z Anną Platonową i Kestutisem Buczinkasem z Freedom of Movement Unit, podczas spotkania rozmawiali na temat kwestii uchodźców czeczeńskich w Inguszetii.


 


O godz. 12.00 HRDs wzięli udział w konferencji prasowej w Biurze AI z okazji ogłoszenia Raportu Rocznego AI 2005, oprócz krótkich wypowiedzi udzielili paru osobnych wywiadów. Informacje o Raporcie Rocznym pojawiły się w :


– w prasie: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Gazeta Krakowska, Metropol, Express Bydgoski, Nowości, Echo Dnia, Dziennik Zachodni, Express Ilustrowany, Trybuna, Gazeta Prawna, Nasz Dziennik + PAP.


– w radio: Radio ZET, RMF, PR1, Radio Eska, Radio dla Ciebie, BBC,


– w TV: Telexpress, Panorama, Wiadomości, TVN24.


 


W części z tych doniesień pojawiały się o informacje o wizycie HRDs.


 


O 14.00 Szachman odbył spotkanie w Czeczeńskim Ośrodku Informacyjnym, gdzie rozmawiał na temat ostatnich wydarzeń w Czeczenii oraz na temat pomocy na jaką mogą liczyć uchodźcy czeczeńscy w Polsce.


 


O 16.00 wszyscy HRDs odbyli nieformalne spotkanie z Dziunseiem Tarasową – buddystą i działaczem na rzecz praw człowieka na obszarze b. ZSRR.


 


O 17.00 odbyło się krótkie nieformalne spotkanie dla AI, Samorządu studenckiego Politechniki, obecnych było około 8 osób.


 


26 maja czwartek – Warszawa


 


O 12.50 wszyscy odlecieli do Amsterdamu.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4373