Spychacze na 34. Maratonie Warszawskim – Amnesty International

Spychacze na 34. Maratonie Warszawskim

30 września Amnesty International pobiegnie na Maratonie Warszawskim w przebraniu... spychaczy.

Przełom września i października to początek kampanii Amnesty International “Stop Przymusowym Wysiedleniom”. – Spychacz to symbol kampanii, bo właśnie ta maszyna najczęściej jest używana do niszczenia domów przymusowo wysiedlanej ludności – wyjaśnia Maciej Fagasiński, koordynator kampanii Amnesty International. – Tysiącom ludzi na całym świecie odmawia się ich prawa do mieszkania dokonując przymusowych wysiedleń. W Brazylii, Serbii, Nigerii czy Kambodży to niemal codzienność – mówi Fagasiński.

Przymusowe wysiedlenie to usunięcie osoby lub grupy osób wbrew woli z ich domów lub ziemi, które zajmują, bez poszanowania odpowiednich procedur oraz zagwarantowania zabezpieczeń prawnych. Ponieważ wysiedlenia mogą mieć katastrofalne skutki dla życia ludzi, powinny być wykonywane tylko w ostateczności. Władze muszą mieć pewność, że nikt nie pozostanie bez dachu nad głową i nie będzie narażony na łamanie innych praw człowieka.

Podczas Maratonu Warszawskiego pobiegną dwa “spychacze”, a inni działacze i działaczki Amnesty International zbierać będą podpisy pod petycją o zatrzymanie przymusowych wysiedleń we Włoszech i Brazylii. We Włoszech Romowie są przesiedlani do tzw. oficjalnych obozów, które są lokalizowane w znaczącej odległości od terenów zamieszkanych. Obozy otoczone są płotem i są pod stałym nadzorem kamer monitoringu. Romów odseparowuje się od reszty społeczeństwa oraz utrudnia dostęp do szkolnictwa, opieki zdrowotnej oraz dóbr i usług. Zgodnie z prawem międzynarodowym stanowi to dyskryminację. Z kolei budowa obiektów sportowych i infrastruktury na mundial w 2014 roku oraz Igrzyska Olimpijskie w 2016 roku jest przyczyną przymusowych wysiedleń tysięcy ludzi w Sao Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte, Porto Alegre i Fortaleza w Brazylii.

Kampania oparta będzie na działaniu Międzynarodowej Sieci Szybkiego Reagowania na Przymusowe Wysiedlenia. Aktywiści i aktywistki Amnesty International będą podejmować działania zmierzające do zatrzymania przymusowych wysiedleń w różnych krajach na świecie. Działania Amnesty International w ramach całej sieci realizowane są wraz z partnerem lokalnym w danym kraju i skupiają się przede wszystkim wokół rzecznictwa, aktywizmu oraz budowaniu świadomości społeczności lokalnej na temat ich praw.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

List Komitetu Obrony Sprawiedliwości do Marszałka Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym 

2014