Stany Zjednoczone: Zwrot w procesie osób podejrzanych o 9/11 zdradą praw człowieka – Amnesty International

Stany Zjednoczone: Zwrot w procesie osób podejrzanych o 9/11 zdradą praw człowieka

Prokurator Generalny Stanów Zjednoczonych Eric Holder ogłosił wczoraj, że Khalid Shejk Mohammed i czworo innych więźniów przetrzymywanych w bazie Guantanamo na Kubie, oskarżonych o związek z atakami w Stanach Zjednoczonych z dnia 11 września 2001, będzie sądzonych przez trybunał wojskowy, a nie przez zwykły sąd federalny.

Wysiłki administracji prezydenta Obamy, aby postawić oskarżonych przed zwykłymi sądami cywilnymi zostały zablokowane przez Kongres, który wniósł o rozszerzenie oskarżenia i zawarcie w nim pojęcia powszechnej i ciągłej “wojny” jako podstawy do działań prowadzonych przez Stany Zjednoczone w ramach wojny z terroryzmem.

– Oświadczenie, że Stany Zjednoczone ponownie użyją trybunałów wojskowych do sądzenia osób oskarżonych o terroryzm, w sytuacji gdy bez wątpienia sądy cywilne mogą się tym zająć, jest zdradą międzynarodowych standardów uczciwego procesu – powiedział Rob Freer, badacz Amnesty International ds. Stanów Zjednoczonych.

– To jest jak wysłanie sygnału do innych rządów, że Stany Zjednoczone, są gotowe do ignorowania standardów praw człowieka, gdy są im nie na rękę. To jest zwycięstwo polityki strachu.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Konkurs filmów o prawach człowieka i debata “Obcy w swoim domu. Palestyńczycy a Izrael” – Amnesty na festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity

Powiązany temat

Izrael/OTP: Rośnie liczba bezprawnych zabójstw i innych przestępstw. Apartheid Izraela wobec Palestyńczyków musi się skończyć

Powiązany temat

Informacja o próbach kontaktu z przedstawicielami Straży Granicznej i MSWiA

2396