„W obronie protestu” jest kampanią Amnesty International i zanim machniecie ręką z myślą „protest nie jest dla mnie” i zamkniecie tę stronę dajcie nam pół minuty i dwa „scrollnięcia” na próbę przekonania Was, że może być inaczej. 

(Nie martwcie się, protest nie jest odkurzaczem, nie będziemy próbować Wam go sprzedać. Ale powinniśmy ostrzec, że będziemy mówić o jego mocy i tym, że może zmienić Wasze życie).

Protest – zabranie głosu w sprawach publicznych albo swoich własnych, zaś najczęściej – w sprawach ludzi takich jak my, jest najgłębszym doświadczeniem obywatelskim.

Agnieszka Jędrzejczyk, laureatka nagrody medialnej Amnesty International Pióro Nadziei 2022

Kojarzycie skąd się wzięły prawa wyborcze kobiet? Dlaczego orientacja seksualna inna niż hetero przestała być klasyfikowana przez WHO jako choroba? Co zakończyło segregację rasową w Stanach? Wszystkie te zmiany nierozerwalnie łączą się z prawem do protestu i z osobami, które wyszły na ulicę walczyć o prawa swoje oraz swoich bliskich, o lepszą i bezpieczną przyszłość. 

Wolność słowa i wolność zgromadzeń są jednymi z najważniejszych praw człowieka, bo to masowe protesty i głośne wyrażanie sprzeciwu wobec niesprawiedliwości przynoszą zmianę i bezpieczniejszą rzeczywistość. Niestety korzystanie z prawa do pokojowego protestu wiąże się czasem z podjęciem pewnego ryzyka. Protestowanie często stanowi akt odwagi. Także współcześnie służby mundurowe w wielu miejscach na świecie, w tym Polsce, nadużywają pałek, gazu pieprzowego czy przepisów prawnych (nadmierne legitymowanie, mandaty, zatrzymania), by tłumić głosy sprzeciwu.  

Przeczytaj, co robić, gdy policja łamie Twoje prawa. Sprawdź jak (nie)wygląda wolność słowa w Rosji. Idź na protest i zmień świat. 

Xoxo, 
Amnesty International 

JAK ZACZYNA SIĘ ŚWIAT BEZ PRAWA DO PROTESTU?

„Dajcie mi człowieka, a znajdzie się paragraf. O instrumentalnym stosowaniu Kodeksu wykroczeń do tłumienia protestów” – analiza Amnesty International.

Czy wiesz, że…?

WOLNOŚĆ ZGROMADZEŃ NIE JEST CYKLICZNA

Domagaj się nowelizacji polskiego prawa ograniczającego wolność zgromadzeń!

KURS AMNESTY ACADEMY
Podręcznik
Dowiedz się, dlaczego prawo do protestu jest chronione prawami człowieka, jakie zagrożenia dla wolności zgromadzeń występują na świecie i jak możesz bronić swojego prawa do protestu.
Sprawdź nasz kurs
NANOLEARNING STACJONARNY
Pobierz materiały, dzięki którym przeprowadzisz w swojej szkole krótkie lekcje na temat prawa do protestu.
POBIERZ NANOLEARNING

Czym jest wolność zgromadzeń?

Wolność zgromadzeń nie jest przywilejem, o który ludzie powinni prosić, lecz prawem, dzięki któremu korzystanie z innych praw człowieka jest możliwe. Zapewnia nam ją Konstytucja. Każda osoba powinna móc korzystać ze swojego prawa do pokojowego wyrażenia sprzeciwu bez strachu przed możliwymi represjami ze strony władz. Uczestnictwo w proteście nie powinno wiązać się z negatywnymi konsekwencjami, tylko być powodem do dumy, że mamy odwagę walczyć o swoje prawa lub stanąć w czyjejś obronie.

Na naszej stronie znajdziesz odpowiedzi na każde pytanie, jakie nasunie Ci się w kontekście wolności zgromadzeń. Podpowiemy Ci, jak protestować bezpiecznie, powiemy, czym jest protest i jak go zorganizować i czy trzeba go zgłosić. Wyjaśnimy też, jakie akty prawne regulują wolność zgromadzeń.

Wolność zgromadzeń – akty prawne

Wolność zgromadzeń została określona w artykule 57 Konstytucji RP, a także w licznych aktach prawa międzynarodowego, takich jak art. 11 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (EKPCz) czy art. 21 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (MPPOiP). Ta wolność pozwala nam wyrażać swoje poglądy i brać czynny udział w kształtowaniu życia społecznego. Przykładami zgromadzeń są wiece polityczne, strajki, demonstracje uliczne, czuwania czy nawet flash moby.

Na czym polega wolność zgromadzeń?

Wolność zgromadzeń razem z wolnością słowa zapewniają nam możliwość zabrania głosu w przestrzeni publicznej. Obie te wolności są zagwarantowane m.in. przez Konstytucję. Dzięki nim istnieje możliwość zbiorowego wyrażania swoich przekonań i udziału w kształtowaniu rzeczywistości społecznej – pozwalają one na pokojowe bojkotowanie, krytykowanie czy zwyczajne wyrażanie swojej opinii na dowolny temat.

Prawo do pokojowych zgromadzeń to narzędzie o ogromnej sile, które pokazuje skalę niezadowolenia wśród ludzi, daje im poczucie siły, solidarności i wpływu na rzeczywistość. Uwidacznia też problemy czy nierówności, które władze najchętniej zamiotłyby pod dywan.

Co na protest?

Niezależnie od tego czy idziesz na protest czy strajk, czy w planie jest przemarsz przez miasto, czy też akcja uliczna polegająca na siedzeniu na chodniku, kluczowe jest, żeby dobrze się przygotować. W części „Zanim pójdziesz na protest” podpowiemy Ci, co zabrać na protest, co warto zrobić przed nim i co robić, kiedy zatrzyma Cię policja.

Pokojowe protesty zmieniają świat, dlatego tak ważne jest dla nas przedstawienie Wam wszystkich ich tajemnic. Jeżeli na naszej stronie nie znaleźliście_znalazłyście odpowiedzi na tkwiące Wam w głowie pytanie, złapcie nas na naszych mediach społecznościowych!

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej?

Zajrzyj do wszystkich naszych aktualności na temat prawa do protestu.