Sudan: Komisja Śledcza badająca akcje sił bezpieczeństwa na uniwersytetach musi przynieść efekty – Amnesty International

Sudan: Komisja Śledcza badająca akcje sił bezpieczeństwa na uniwersytetach musi przynieść efekty

„Aby prace Komisji przyniosły efekty, śledztwo musi być prowadzone niezależnie, bezstronnie i szczegółowo, a sama Komisja musi przedstawić opinii publicznej pełny raport po zakończeniu dochodzenia” stwierdziła Amnesty International.

W czasie tłumienia dwóch oddzielnych demonstracji studenckich na Uniwersytecie Bahr al-Ghazal w Chartumie oraz na Uniwersytecie Chartumskim między 19 a 22 października 2002 r. policyjne siły porządkowe oraz jednostki służb bezpieczeństwa użyły gumowych kul, gazu łzawiącego i pałek. Wielu demonstrantów zostało rannych, a ponad 70 studentów z obu uniwersytetów zostało aresztowanych. Większość z nich wypuszczono w ciągu 48 godzin, ale niektórzy z zatrzymanych studentów przyznali, że w areszcie bito ich metalowymi prętami i zgolono im zarost z twarzy.

Yasera Mohameda El Osmana, który pełni funkcję asystenta w Szkole Medycznej w Chartumie, aresztowano 26 października i wypuszczono dwa dni później. Według relacji, w czasie pobytu w areszcie funkcjonariusze służby bezpieczeństwa stawali na jego klatce piersiowej i kroczu. Na dodatek, bili go metalowym prętem aż stracił przytomność. Po wyjściu z aresztu, Yaser trafił na oddział intensywnej terapii jednego ze szpitali w Chartumie.

Według Amnesty International, samo powołanie komisji śledczej, w skład której weszli przedstawiciele ministerstwa spraw wewnętrznych, służb bezpieczeństwa i Uniwersytetu Chartumskiego nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Amnesty International nalega, aby komisja spełniła poniższe kryteria, które zapewnią jej efektywne prowadzenie dochodzenia:


  • W skład Komisji powinny wejść osoby znane z uczciwości i bezstronności oraz nie powiązane ze stroną rządową.
  • Komisja powinna posiadać uprawnienia pozwalające jej domagać się obowiązkowej obecności świadków, w tym pracowników służb bezpieczeństwa, a także zapewnienia ochrony świadkom, w tym osobom, które złożą skargę na złe traktowanie ze strony służb bezpieczeństwa.
  • Dochodzeniem Komisji powinny zostać objęte demonstracje na Uniwersytecie Bahr al-Ghazal i sposób obchodzenia się w areszcie z zatrzymanymi studentami. Mandat Komisji powinien również uwzględnić rozważenie zmian w prawie, procedurach i szkoleniu pracowników służb bezpieczeństwa na przyszłość.
  • Komisja powinna możliwie jak najszybciej po zakończeniu dochodzenia przedstawić opinii publicznej raport zawierający wyniki śledztwa, wnioski i zalecenia.
“W przeszłości powoływano już podobne komisje śledcze, lecz opinii publicznej nigdy nie przedstawiono żadnych raportów i nie podjęto żadnych dalszych działań” podkreśliła Amnesty International.

Zdaniem organizacji, „Przeprowadzenie szczegółowego dochodzenia oraz przekazanie opinii publicznej raportu z prac komisji jest konieczne, aby możliwe stało się wprowadzenie rzeczywistych zmian w sposobie działania służb bezpieczeństwa”.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
5145