Sudan na krawędzi – Amnesty International

Sudan na krawędzi

Do uzyskania niepodległości przez Południowy Sudan został niespełna miesiąc, a ludzi którzy opuszczają swoje domy ze strachu o własne życie przybywa.

Z Juby Jan Malinowski

W wyniku walk w całym Sudanie od początku roku swoje domy mogło opuścić nawet 260 tys. ludzi. 9 lipca na mocy porozumień pokojowych, które zakończyły trwającą 22 lata wojnę domową pomiędzy północą a południem, Sudan ma podzielić się na dwa państwa. Sudan ze stolicą w Chartumie i Republikę Południowego Sudanu ze stolicą w Jubie.

W Południowym Kordofanie – stanie, który przynależy do terytorium północy, na skutek walk trwających tam od tygodnia liczba uchodźców może wynosić nawet 40 tys. – poinformowała w piątek na konferencji prasowej w Genewie  rzeczniczka biura do spraw koordynacji pomocy humanitarnej ONZ, Elisabeth Byrs.

Z Kadugli –  stolicy stanu uciekły dwie trzecie mieszkańców. Wielu z nich od kilku dni szuka schronienia w pobliżu bazy sił pokojowych ONZ. Południowy Kordofan jest zamieszkany przez tysiące uzbrojonych rebeliantów, którzy podczas wojny walczyli po stronie Ludowej Armii Wyzwolenia (SPLA).

Od tygodnia uzbrojone grupy walczą z Sudańskimi Siłami Zbrojnymi(SAF). Chartum za rozpoczęcie walk obwinia lokalną opozycję i rząd na południu.  Rebelianci podają się za członków SPLA, ale rząd w Jubie się ich wypiera, twierdząc że to mieszkańcy terytorium północy i nie można ich wycofać na  teren przyszłej Republiki Południowego Sudanu. Południowy Kordofan graniczy z Darfurem i roponośnym Abyei, które od 21 maja jest pod okupacją SAF i mimo sprzeciwu ze strony ONZ, USA i rządu Południowego władze w Chartumie odmawiają wycofania wojsk. W wyniku walk zginęło już ponad sto osób.

Na mocy ustaleń pokojowych sprzed sześciu lat Abyei zagwarantowano osobne referendum w tym samym czasie, co referendum niepodległościowe Południa, a więc w styczniu 2011 roku. Jednak nie doszło ono do skutku, bo między Południem i Północą wybuchł spór o to, kto jest uprawniony do głosowania.

W środę  Adrian Edwards – rzecznik prasowy Wysokiej komisji ONZ do spraw Uchodźców UNHCR poinformował że liczba uchodźców w rejonie Abyei może sięgać już 100 tys. z czego 67 tys. zostało zarejestrowanych.

W czwartek Juac Agok – przewodniczący Ludowej Partii Wyzwolenia Sudańczyków zapowiedział, że do Międzynarodowego Trybunału Karnego za zbrodnie dokonane w Abyei zostanie wniesiony akt oskarżenia przeciwko Prezydentowi Bashirowi. W Trybunale jeden akt już jest. W 2008 roku prokurator Luis Moreno-Ocampo oskarżył Prezydenta Sudanu o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne w Darfurze.

Od początku roku w Południowym Sudanie w wyniku walk w dziewięciu spośród dziesięciu stanów zginęło ponad 1500 osób. Według UNHCR na skutek lokalnych walk na południu ponad 120 tys. opuściło swoje domy. Armia Południa na swoim terytorium zmaga się z siedmioma uzbrojonymi grupami rebelianckimi.

W stolicy południa – Jubie, trwają przygotowania do uroczystości niepodległościowych.
W mieście jest spokojnie, jednak rosną ceny niektórych produktów żywnościowych. Brakuje paliwa. Zabrakło go również do wielkiego generatora, który zaopatruje mieszkańców w elektryczność. Prądu miejskiego nie ma od tygodnia. Najlepsze interesy robią Somalijczycy, którzy posiadają większość stacji benzynowych. Ceny paliwa na czarnym rynku osiągają zawrotne ceny. Półtora litra w plastikowej butelce na czarnym rynku kosztuje w przeliczeniu 35 PLN.

W mieście jest trochę ciszej i ciemniej niż zwykle.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

Powiązany temat

Rosja/Ukraina: Rosyjskie ataki na Kijów i inne miasta na terytorium Ukrainy stanowią wyraźny przejaw eskalacji agresji i naruszenia praw człowieka

5541