Sudan: nie ustają gwałty dokonywane na kobietach i dziewczynkach – Amnesty International

Sudan: nie ustają gwałty dokonywane na kobietach i dziewczynkach

„Rozejm z 8 kwietnia jest ważnych krokiem na przód, jednak jest on niewystarczający jeśli rząd nie pozwoli na swobodną działalność organizacji humanitarnych i międzynarodowych obserwatorów zajmujących się ochroną praw człowieka. Do owych obserwatorów zaliczeni muszą być również ci, którzy są wyspecjalizowani w przypadkach napaści na tle seksualnym.”

„ Otrzymaliśmy niezliczone doniesienia o kobietach, które zostały zgwałcone przez milicję Janjawid. Długotrwałe efekty owych zbrodni widać jak na dłoni w krajach takich jak Ruanda, gdzie wiele kobiet i dzieci, zarażonych chorobami przekazywanymi drogą płciową (między innymi HIV/AIDS) żyje do dziś z psychiczną traumą jako rezultat nagminnych gwałtów podczas aktu ludobójstwa, który miał miejsce 10 lat temu. Otrzymaliśmy również niepotwierdzone wiadomości o porywaniu wielu kobiet i dziewczynek w celu wykorzystania ich jako „seksualne niewolnice” lub służące” powiedziała Amnesty International.

Wioski w rejonie Tawila zostały zaatakowane w dniach 27-29 luty 2004. Mieszkańcy i niezależni pracownicy organizacji humanitarnych, między innymi ONZ, informowali o licznych gwałtach dokonywanych na kobietach i dzieciach w wieku szkolnym. Były Koordynator Humanitarny dla Sudanu, Mukesh Kapila powiedział: „Wszystkie domy, targ, a nawet centrum zdrowia zostało kompletnie ograbione, ponadto targ spalono. Z ponad 100 skrzywdzonych kobiet, sześć z nich zgwałcono na oczach ich ojców, którzy następnie zostali zamordowani.”

W marcu, pewien szejk powiedział ONZ, że w Mornei w Zachodnim Darfurze, nawet do 16 kobiet dziennie zostaje zgwałconych w czasie, kiedy idą po wodę nad brzeg rzeki (wadi). Kobiety nie mają wyjścia i nadal muszą same chodzić po wodę mimo zagrożenia gwałtem, ponieważ istnieje obawa, że ich mężczyźni zostaliby zabici gdyby je zastąpili.

Nie znany jest jeszcze całkowity zasięg problemu, ponieważ jak powiedziała w styczniu jedna z uciekinierek w Czadzie przedstawicielowi Amnesty International: „kobiety nie potwierdzą dobrowolnie czy takie praktyki mają miejsce w ich przypadku. W naszej kulturze, jest to wielki wstyd, a kobiety ukrywają ten fakt w swoich sercach, aby mężczyźni się o tym nie dowiedzieli.”

Kobiety stanowią znaczny procent ludzi, którzy zmieniając miejsce zamieszkania szukają bezpiecznego schronienia w najbardziej zurbanizowanych ośrodkach regionu. Tam jednak momentalnie znajdują się pod kontrolą Janjawid, sił rządowych i nadal są narażone na możliwość ataków na tle seksualnym. Kobiety cierpią również na chroniczne niedożywienie, ponieważ sudański rząd opóźnia podjęcie decyzji o wprowadzeniu organizacji humanitarnych do regionu. Obecnie tylko 50 procent ludzi, którzy w granicach kraju zmienili miejsce zamieszkania, ma dostęp do pomocy humanitarnej.

“Dostęp do pomocy humanitarnej i ochrona cywilów nie może być drugorzędną sprawą w toczących się rozmowach pokojowych w Ndjamenie. Międzynarodowa społeczność musi wpłynąć na sudański rząd aby pozwolił na nieograniczony dostęp do całego obszaru Darfuru wszystkim organizacjom humanitarnym, a także międzynarodowym obserwatorom nadzorującym poszanowanie praw człowieka w regionie,” stwierdziła Amnesty International.

Organizacja wyraża również niepokój spowodowany faktem, iż członkom misji ONZ, której przewodzi Bacre Waly Ndiaye, szef kancelarii Wysokiego Komisarza do Spraw Praw Człowieka w Nowym Jorku, zabroniono wstępu do Darfuru, co sugeruje, ze rząd nie uważa zażegnania kryzysu w regionie za sprawę priorytetową.

W Statucie Rzymskim Międzynarodowego Trybunału Karnego, gwałt jest uważany za zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Sudan podpisał ów statut i międzynarodowa społeczność powinna upewnić się, że przestrzega swoich międzynarodowych postanowień.

Nareszcie nadszedł czas aby wszystkie rozmowy pokojowe i polityczne umowy obligowały wszystkich uczestników do pełnego przestrzegania praw człowieka, również w przypadku kobiet.

Amnesty International prowadzi międzynarodową kampanię na rzecz zaprzestania przemocy wobec kobiet. Aby dowiedzieć się więcej o akcji „Stop przemocy wobec kobiet” odwiedź: www.amnesty.org.pl/kampania

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4866