Sudan: Nowe zdjęcia dowodzą: broń wciąż trafia do Darfuru mimo embarga nałożonego przez ONZ – Amnesty International

Sudan: Nowe zdjęcia dowodzą: broń wciąż trafia do Darfuru mimo embarga nałożonego przez ONZ

AFR 54/045/2007    

-Rząd Sudański nadal rozmieszcza broń w Darfurze, co stanowi oszałamiający przypadek naruszenia embarga na broń, nałożonego przez ONZ oraz porozumień pokojowych w sprawie Darfuru. Amnesty International ponownie zwraca się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o stanowcze działania, które zagwarantują przestrzeganie embarga, w tym o umieszczenie obserwatorów ONZ we wszystkich portach wejścia w Sudanie i Darfurze,- powiedział Brian Wood, Kierownik Badań nad Kontrolą Zbrojeń z Amnesty International.
 
Zdjęcia zostały przesłane do Amnesty International i do International Peace Information Service w Antwerpii przez naocznych świadków z Darfuru. Stanowią one dowody uzupełniające do tego, co napisano w raporcie Amnesty International z maja 2007 -Sudan: Broń nadal napędza przypadki poważnych naruszeń praw człowieka w Darfurze-. Zdjęcia zostały wykonane w lipcu na lotnisku El Geneina w Darfurze i można na nich zobaczyć:

–    Pojemniki rozładowywane przez żołnierzy armii sudańskiej z samolotu Antonov na wojskowe ciężarówki na płycie wojskowej lotniska El Geneina. Dostarczony przez Rosję transportowiec Antonov 12 o numerze rejestracyjnym ST-ASA jest obsługiwany przez firmę Azza Transport, co do której Panel Ekspertów ONZ prowadzi śledztwo w sprawie embarga na transfery broni do Darfuru (zdjęcie 1).
–    Rosyjski helikopter wojskowy Mi-17 (numer rejestracyjny 534) należący do Sudańskich Sił Powietrznych na lotnisku w El Geneina (zdjęcie 2). Rosja podpisała umowę o dostawie przynajmniej 15 takich helikopterów w latach 2005 i 2006.
–    Rosyjski helikopter szturmowy Mi-24 o numerze rejestracyjnym 928, przeniesiony na lotnisko El Geneina z miasta Nyala w Darfurze (zdjęcie 3). W roku 2005 Rosja dostarczyła do Sudanu 12 takich helikopterów.

Nadal trwają ataki powietrzne przeprowadzane przez rząd Sudanu, których celem są cywile w Darfurze – ONZ donosiła o takich atakach w północnym Darfurze już pod koniec czerwca. Po kolejnych ofensywach sił rządowych, wspieranych przez Dżandżawidów, tysiące wysiedleńców uciekło z  rejonu Jebel Moon/Sirba w zachodnim Darfurze na obszary będące pod kontrolą zbrojnych grup opozycyjnych. Na południu Darfuru sudański samolot rządowy Antonov przeprowadzał naloty bombowe po tym, jak 2 sierpnia opozycyjny Ruch Sprawiedliwości i Równości zaatakował miasto Adila, wioski i punkty poboru wody. Od tego czasu rząd sudański już kilkakrotnie przeprowadzał naloty bombowe przy pomocy Antonova na miasto Ta’alba, niedaleko miasteczka Adila, a 13 sierpnia zbombardowano wioski Habib Suleiman i Fataha. Zgodnie z doniesieniami, samolot Antonov zdolny do takich nalotów został przekazany z Rosji do Sudanu w sierpniu 2006.

Amnesty International jest również zaniepokojona doniesieniami na temat sudańskich zbrojnych patroli granicznych na El Geneina, używających na terenie osiedli cywilnych uzbrojonych pojazdów z napędem na cztery koła typu Land Rover. Stanowi to poważne zagrożenie dla cywilów, ponieważ rząd sudański wcielił wielu Dżandżawidów do straży granicznej, Ludowych Sił Obronnych (ang. Popular Defence Force – PDF) i do Rezerwy Policji, nie upewniając się, czy nie ma wśród nich osób odpowiedzialnych za poważne naruszenia praw człowieka.

Rozprzestrzenianie się broni ręcznej i uzbrojonych pojazdów w Darfurze doprowadziło do nasilenia ataków na konwoje z pomocą humanitarną i innych, niszczycielskich działań, wymierzonych w cywili. Władze Sudanu wciąż nie były w stanie skutecznie zapobiec takim atakom, przeprowadzanym przez grupy etniczne przy użyciu broni i pojazdów należących do rządu. W ostatniej z takich operacji – 31 lipca – grupa plemienia Rizeigat z północy, składająca się z mężczyzn ubranych w mundury Wywiadu Granicznego, przeprowadziła atak na plemię Terdżem, w wyniku którego zginęło co najmniej 68 osób.

Przy użyciu wielu uzbrojonych pojazdów, wyposażeni w granatniki i karabiny maszynowe Rizeigat z północy strzelali na oślep do setek osób, zebranych w  wiosce Gawaya, aby opłakiwać ofiary ataku, przeprowadzonego cztery dni wcześniej. Zarówno Rizeigat z północy jak i członkowie grupy Terdżem uważają się za Arabów i należą do Dżadżawidów oraz innych grup paramilitarnych – takich jak Ludowe Siły Obronne (PDF) –  korzystających ze wsparcia sudańskiego rządu.  

31 lipca 2007 Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję 1769, która zakładała wysłanie do Darfuru niedawno wzmocnionych sił hybrydowych ONZ i Unii Afrykańskiej. Rezolucja ta jednak nie daje żołnierzom sił pokojowych uprawnień do tego, aby rozbrajać czy demobilizować wspieraną przez rząd milicję Dżandżawidów oraz członków uzbrojonych grup opozycyjnych w Darfurze.
-Jeśli broń nadal będzie płynęła do Darfuru, a oddziały ONZ nie uzyskają uprawnień do rozbrojenia i demobilizacji wszystkich zbrojnych grup walczących, ich misja polegająca na ochronie cywilów będzie niezwykle trudna,- powiedział Erwin van der Borght, Kierownik Programu ds. Afryki w Amnesty International.   

-Aby operacja pokojowa w Darfurze miała jakiekolwiek szanse powodzenia, Rada Bezpieczeństwa ONZ musi zapewnić pełne i skutecznie egzekwowanie embarga na broń oraz zawrzeć w mandacie sił pokojowych możliwość rozbrajania i demobilizowania wspieranych przez rząd bojówek Dżandżawid i darfurskich zbrojnych grup opozycyjnych,- powiedział Erwin van der Borght.

Przypisy dla redaktorów

Embargo ONZ na dostarczanie broni w rejon konfliktu w Darfurze
29 marca 2005 Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję 1591, która nakładała pełne embargo na dostawy broni wszystkim stronom konfliktu w Darfurze, w tym rządowi Sudanu. Było to rozszerzenie embarga na dostarczanie broni, nałożonego przez ONZ 30 czerwca 2004 (Rezolucja 1556) na wszystkie zbrojne grupy pozarządowe działające na obszarach północnego, południowego i zachodniego Darfuru, w tym na bojówki Dżanjawid. Zgodnie z paragrafem 7 rezolucji 1591 (2005), jakiekolwiek rozmieszczanie sprzętu i części wojskowych w rejonie Darfuru może się odbywać jedynie po zatwierdzeniu przez Komitet Rady Bezpieczeństwa ds. Sankcji  wobec Sudanu. Panel Ekspertów ONZ monitorujący przestrzeganie embarga na broń w Darfurze już wielokrotnie stwierdzał, że takie rozmieszczanie broni ma miejsce i stanowi pogwałcenie rezolucji 1591 (2005), mimo. że – według wiedzy Amnesty International – Komitet ds. Sankcji  wobec Sudanu nie wydał do tej pory żadnego zezwolenia na transfer broni do którejkolwiek ze stron konfliktu.

Porozumienia pokojowe w sprawie Darfuru

Rada Bezpieczeństwa ONZ zażądała, aby rząd Sudanu i dwie zbrojne grupy opozycyjne – Armia Wyzwolenia Sudanu i Ruch Sprawiedliwości i Równości – respektowały Porozumienie o Zawieszeniu Broni z N’djamena z 8 kwietnia 2004 i podpisane 9 listopada 2004 w Abuja Protokoły dotyczące polepszenia sytuacji humanitarnej i bezpieczeństwa w Darfurze. Dokumenty te wymagają od rządu Sudanu m.in. rozbrojenia i demobilizacji bojówek Dżandżawidów, ograniczenia przemieszczania się Ludowych Sił Obronnych, a także -powstrzymania się od dostarczania lub nabywania broni i amunicji.-

Firma Azza Transport
24 lutego 2007, Antonov-12 (ST-AQE) obsługiwany przez Azza Transport – choć należał do linii United Arabian Airlines – wylądował awaryjnie na lotnisku El Geneina. Na jego pokładzie znajdowała się broń i personel wojskowy (dwie haubice 122 mm i 40 do 50 drewnianych skrzyń koloru khaki, które mogły zawierać broń i amunicję). 29 maja 2007 Azza Transport znalazła się na liście przedsiębiorstw objętych sankcjami gospodarczymi Amerykańskiego Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych za -stwarzanie zagrożenia dla pokoju i stabilności w Darfurze i za bezpośrednie lub pośrednie dostarczanie, sprzedawanie lub transferowanie broni lub innych podobnych materiałów dla walczących stron w Darfurze.-

Załączono:
(Zdjęcie 1) Transportowiec AN-12 (ST-ASA), z którego rozładowywane są towary na płycie wojskowej lotniska El Geneina.  
(Zdjęcie 2) Wojskowy helikopter transportowy Mi-17 (numer rejestracyjny 534), El Geneina.
(Zdjęcie 3) Helikopter szturmowy Mi-24 (numer rejestracyjny 928), El Geneina

Aby uzyskać więcej informacji, proszę dzwonić do biura prasowego Amnesty International w Londynie, pod nr +44 20 7413 5566 lub skontaktować się z rzeczniczka prasową polskiej sekcji Amnesty International, Kają Kulesza, pod numerem (0) 691 35 79 35 Więcej Wezwij rząd Sudanu do powstrzymania eskalacji przemocy w Darfurze Tłumaczenie: Bartosz Kumanek

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy zbrodnie w Mjanmie

3791