Sudan Południowy: Unieważnienie wyroku śmierci nastolatka musi prowadzić do obalenia kary śmierci

14 lipca Sąd Apelacyjny Sudanu Południowego podjął decyzję o unieważnieniu wyroku śmierci na Magaiu Matiopie Ngongu, ponieważ był on dzieckiem w momencie popełnienia zbrodni. Jego sprawa została przekazana Sądowi Najwyższemu a on sam został usunięty z celi śmierci 29 lipca.

Po ogłoszeniu decyzji, Dyrektor Amnesty International do spraw Wschodniej i Południowej Afryki powiedział:

„Z radością przyjmujemy decyzje Sądu Apelacyjnego o unieważnienie kary śmierci Magaia Matiopa Ngonga ponieważ zgodnie z prawem Sudanu Południowego i prawem międzynarodowym, osoba nieletnia nie może zostać skazana na śmierć. Magai jest jednym z szczęśliwców. W Sudanie Południowym od maja 2018 roku przynajmniej na dwóch osobach, które w momencie zbrodni były dziećmi, został wykonany wyrok śmierci. Pozbawiono ich życia, tak samo pozbawiono nadziei ich rodziny.”

„Rząd Sudanu Południowego musi stosować się do własnego i międzynarodowego prawa, które zabraniają stosowania kary śmierci na osobach będących nieletnimi w momencie popełniania przestępstwa. Władze muszą obalić tę okrutną, nieludzką i poniżającą karę”.

Tło

W swojej corocznej akcji pisania listów, Maraton Pisania Listów, Amnesty International nadała sprawie Magaia status priorytetowy, mobilizując partnerów i współpracowników z całego świata do pisania listów do prezydenta Salvy Kiira o złagodzenie wyroku śmierci nastolatka. Ponad 765 tysięcy osób z całego świata zareagowało, nawołując prezydenta Salve Kiira do złagodzenia wyroku śmierci i pokazując swoją solidarność z Magaiem.

Sudan Południowy jest jednym z czterech krajów Afryki Sub-saharyjskiej, w których dokonano egzekucji w 2018 i 2019 roku.

Amnesty International sprzeciwia się karze śmierci we wszystkich przypadkach, bez względu na rodzaj przestępstwa, cechy oskarżonego i metody wykonywania egzekucji przez państwo.

This teen in South Sudan is no longer on death row thanks to your actions. Together, we can end the death penalty for everyone, everywhere. pic.twitter.com/BIH1O75PGA

— Amnesty International (@amnesty) August 6, 2020