Przekaż
1%

podatku
PRZEKAŻ 1% NA OCHRONĘ PRZED PRZEMOCĄ SEKSUALNĄ!

- Broń praw kobiet w Polsce.
- Sprzeciw się przemocy seksualnej.
- Walcz z nami!

Dowiedz się więcej

Sudan: uchylenie wyroku śmierci wobec Noury Hussein musi doprowadzić do zmian w prawie

Decyzja sudańskiego sądu uchylająca wyrok śmierci wobec Noury Hussein i zastępująca go 5 latami pozbawienia wolności za zabicie męża w samoobronie podczas usiłowania gwałtu powinna stać się katalizatorem zmian prawnych w Sudanie, powiedziała Amnesty International.

Noura Hussein została skazana na karę śmierci 10 maja 2018 roku. Jej mąż Abdulrahman Mohamed Hammad, odniósł śmiertelne rany od noża podczas bójki w ich domu, po tym jak usiłował zmusić ją do współżycia z pomocą trzech innych mężczyzn. Zmieniony wyrok oznacza, że spędzi ona w więzieniu 5 lat od dnia jej aresztowania i będzie musiała zapłacić dia (tzw. “krwawe pieniądze”, będące zadośćuczynieniem za zbrodnię) w wysokości 337 500 funtów sudańskich (około 8 400 dolarów amerykańskich).

Uchylenie tego wyroku to bardzo dobra nowina, ale musi to teraz doprowadzić do zmiany prawa, żeby zapewnić że Noura Hussein jest ostatnią osobą, która przeszła przez to piekło,

powiedział Seif Magango, Zastępca Dyrektora ds. Afryki Wschodniej.

„Noura Hussain była ofiarą brutalnego ataku ze strony jej męża i 5 lat pozbawienia wolności za działanie w samoobronie to kara nieproporcjonalna. Władze sudańskie muszą skorzystać z tej okazji i rozpocząć reformę prawa dotyczącego małżeństw dzieci, wymuszonych małżeństw i gwałtu małżeńskiego, tak aby to nie ofiary były karane.”

Tło
Od maja 2017 roku Noura Hussein była przetrzymywana w więzieniu dla kobiet w Omdurmanie w Sudanie po tym jak 3 maja 2017 Noura Hussein śmiertelnie uderzyła nożem męża, uciekła do swojego domu rodzinnego. Jednak jej ojciec wydal ją policji, która wszczęła wobec niej postępowanie. Obdukcja medyczna wykazała, że w wyniku bójki z mężem doznała obrażeń w postaci ugryzienia i zadrapań.

W czasie rozprawy w lipcu 2017, sędzia zastosował przestarzałe prawo, które nie uznaje gwałtu małżeńskiego. Noura Hussein została oskarżona na podstawie Prawa Karnego z 1991 r. i 29 kwietnia 2018 Centralny Sąd Karny w Omdurmanie uznał ją winną umyślnego zabójstwa.

Noura Hussein wyszła za Abdulrahmana Mohameda Hammada w wieku 16 lat. Pierwsza ceremonia małżeńska obejmował podpisanie umowy małżeńskiej między jej ojcem a Abdulrahmanem. Druga część miała miejsce w kwietniu 2017, kiedy zmuszono ją do przeprowadzenia się do domu Abdulrahmana, po ukończeniu przez nią szkoły. Kiedy odmówiła skonsumowania małżeństwa Abdulrahman zaprosił dwóch swoich braci i kuzyna by pomogli mu ją zgwałcić. Prawo sudańskie zezwala na małżeństwa dzieci od 10 roku życia.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Manifest przeciwko nienawiści

Powiązane tematy

Powiązany temat

Kara śmierci 2019: Arabia Saudyjska wykonała w zeszłym roku rekordową liczbę egzekucji. Ogólna liczba wykonanych kar śmierci na całym świecie spadła

Powiązany temat

Rząd robi krok w kierunku bezpieczeństwa osób doświadczających przemocy domowej

17298