Sudan: Zawieszenie broni w Darfurze. Amnesty International apeluje o pomoc mieszkańcom regionu. – Amnesty International

Sudan: Zawieszenie broni w Darfurze. Amnesty International apeluje o pomoc mieszkańcom regionu.

-W trakcie konfliktu w Sudanie kilkakrotnie ogłaszano zawieszenie broni – jednak żadna z tych deklaracji nie wpłynęła na los zwykłych mieszkańców Darfuru- powiedziała Tawanda Hondora, zastępczyni dyrektora programu Amnesty International ds. Afryki.
Mieszkańcy Darfuru zdani są na łaskę zbrojnych grup, bandytów i sudańskich sił zbrojnych.
-To czego ludność Darfuru najbardziej potrzebuje to bezpieczeństwo – władze Sudanu i wojska UNAMID są odpowiedzialne za zapewnienie im ochrony, zarówno podczas zawieszenia broni jak i w trakcie trwania walk.-
UNAMID, połączone siły pokojowe ONZ i Unii Afrykańskiej obecne są w Darfurze od początku 2008 roku jednak nie udało im się zatrzymać przemocy ogarniającej region.
Od 2003 roku, kiedy rozpoczął się konflikt w Darfurze, co najmniej 300 000 cywilów zostało zabitych, tysiące padły ofiarą gwałtów, a miliony zostały siłą przesiedlone. Amnesty International apeluje o pociągnięcie do odpowiedzialności winnych naruszeń praw człowieka.
Tawanda Hondora powiedziała: -Ataki na ludność cywilną dokonywane na ogromną skalę przez sudańskie siły zbrojne wspierane przez sprzymierzoną z nimi milicję i opozycyjne grupy zbrojne stanowią zbrodnie wojenne.-
Odpowiedzialne za dostarczanie pomocy niezbędnej milionom ludzi konwoje i bazy organizacji humanitarnych są regularnie atakowane i rozgrabiane. Amnesty International wzywa do podjęcia kroków w celu zapewnienia im bezpieczeństwa.
Według Tawandy Hondora: -Siły UNAMID nie mają dostatecznych środków potrzebnych do sprawnego działania, wymagają wzmocnienia i powiększenia tak by mogły zapewnić ochronę ludności cywilnej oraz umożliwić działanie misji humanitarnych.-
-Deklaracje to nie wszystko. Ludność Darfuru zbyt długo czeka na bezpieczeństwo i sprawiedliwość – w celu zapewnienia tego mieszkańcom regionu społeczność międzynarodowa nie zrobiła prawie nic i nadszedł czas by w końcu podjęła działania- powiedziała Tawanda Hondora.

Tłumaczyła Gabrysia Cichowicz

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3338